Едва около 300 жени в България отговарят на критериите на обремененост и биха имали нужда от тестовете за наследствен рак. Националният консултант по генетика проф. Иво Кременски успокои българките да не изпадат в паника след признанието на актрисата Анджелина Джоли за премахването на двете й гърди с цел превенция.
„Анджелина пропусна да каже, че тези страшни рискове се отнасят към 60 до 80 годишна възраст, изчисленията и тестовете са за доста по-късен етап от живота. Призовавам българките да не изпадат в паника, центъра по молекулна медицина в Майчин дом е готов за консултации”, коментира Кременски.
По думите му освен наличието на поне 19 гена, които могат да се изследват са важни и мутациите. По-важното е обаче, че признанието на Джоли е поставило диалога за влизането в геномната ера на медицината и фармацията. „Всички носим стотици дефектни гени, които при конкретни обстоятелства могат да се активират. Всеки трябва да има предвид, че с тези изследвания ще получат и много неочаквана информация", поясни експертът.
Националната програма за редките болести вече изтича, а подновяването няма да влезе в бюджета. За това предупреди професорът и добави, че едва 30 на сто от бременните жени си правят диагностика, което е много малко. „Генетичните изследвания са скъпи, а трябва да бъдат достъпни. Нужни са ни стандарти за качество и програма, която да го направи достъпно за всички”, категоричен беше той и посочи онлайн консултациите като вариант за достъп до експертно мнение.
По-рано днес стана ясно, че лелята на Анджелина Джоли е починала от рак на гърдата. Новината дойде по-малко от две седмици, след като холивудската звезда обяви превантивната мярка срещу болестта.
Около 300 българки биха имали нужда от тестовете за наследствен рак
- 27.05.2013 | 09:52
- 1734