Застрашен е генофондът на българите - генетичното разнообразие на нацията и неговото качество, предупреждават родни специалисти по репродуктивна медицина.
Основните причини за това са масовото прилагане на иновации в медицината, които позволяват на хора с тежки дефекти по наследство да създават потомство, увеличаването на възрастта, в която много семейни двойки решават да имат дете, както и немарливостта, с която се подбира генетичният материал за ин витро процедури в много от клиниките за репродуктивна медицина у нас, категорични са специалистите. В резултат на всичко това се увеличават и вредните гени в генофонда ни.
Контролът по подбора на сперматозоиди и яйцеклетки трябва да е железен, обясни проф. Иво Кременски, национален здравен консултант по генетика, предаде "Репортер".
Има места обаче, в които се работи безобразно по отношение на спермалното качество, а това е безотговорно спрямо следващото поколение, заяви пред вестника биологът д-р Весела Николова, специалист по репродуктивно здраве.
По думите й някои клиники у нас пък работят със семенна течност от Дания и Белгия. Децата, които се раждат в последствие, носят скандинавски или монголоидни черти. При това са съмнителни и гаранциите за високо качество на спермата, която чуждите семенни банки предлагат у нас.
Последствията от небрежния подбор на генетичен материал ще проличат след години, посочи още д-р Николова.
Ин витрото не гарантира добри генетични качества за следващото поколение, обясни д-р Николова. По думите й единствено женският полов орган е в състояние да направи най-добрият подбор на сперматозоид.
Изкуственото оплождане на яйцеклетката пък крие риск в нея на попаднат външни микроорганизми чрез сперматозоида, нещо, което при естествено зачеване е невъзможно, каза още експертът.
Неестествения начин на живот, замърсяването, отдалечаването от природата и напредъкът на медицината водят до намаляване значението на естествения подбор в световен мащаб, смятат учените.