Само за 50 години - от 1970 до 2020 г., има катастрофален срив от 73% в популациите на диви гръбначни животни по света. Това показва докладът “Жива планета”, изготвен от Лондонското зоологическо дружество, което е ключов партньор на WWF в сферата на научните изследвания.
Докладът е водещата научна публикация на най-голямата природозащитна организация в света WWF. За първи път е издаден през 1998 г. Публикува се всяка година до 2000-а, а оттогава насам – на всеки две години.
Най-новото издание от октомври 2024 г. е 15-ото поред. То обхваща 35 000 тенденции в развитието на популациите на 5495 вида животни, пише 24 часа.
Данните в него са повече от тревожни. Според тях:
- Близо 3/4 от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби сме загубили за половин век;
- Човешките действия вече са променили около три четвърти от земната повърхност и 2/3 от морската среда;
- Най-голям е спадът при сладководните животни – 85%. Следват сухоземните със спад от 69% и морските животински видове - 56%;
- Плашещ е сривът в Латинска Америка и Карибския район, където наблюдаваните популации от диви животни са намалели със зашеметяващите 95% за периода;
- Понижението в Африка, която е изключително богата на биоразнообразие, е 76%.
- В Европа и Централна Азия има свиване на популациите с 35%. Широкомащабният натиск върху природата тук обаче е бил факт още преди 1970 г., което отчасти обяснява по-слабата отрицателна тенденция.
- Увреждане на екосистемите от такъв мащаб тласка природата към опасни повратни точки. Ако те бъдат преминати, последиците ще се усетят в целия свят от всички нас.
При сегашното положение:
- Повече от половината от целите за устойчиво развитие за 2030 г. няма да бъдат постигнати. 30% от тях са в застой или се влошават в сравнение с базовия сценарий от 2015 г.
- Националните ангажименти в областта на климата ще доведат до повишаване на средната глобална температура с 3°C до края на века, което неминуемо ще предизвика катастрофални последици.
- Националните стратегии и планове за действие в областта на биоразнообразието са недостатъчни и нямат финансова и институционална подкрепа.
Според доклада следващите пет години ще бъдат решаващи за бъдещето на живота на Земята.