Коралите по крайбрежието на Флорида са пострадали сериозно от горещата вълна през лятото

pixabay
share

Коралите по крайбрежието на Флорида, САЩ, са платили висока цена за въздействието на изключително силната гореща морска вълна в региона през изминалото лято, сочат предварителни данни от изследване на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA). За това съобщи АФП.

Учени са изследвали на 64 места на пет коралови рифа в рамките на проект за възстановяване на коралите в района на Флорида Кийс. Проучването е приключило в сряда.

Предварителните данни сочат, че само 22 на сто от близо 1500 описани корала от вида Acropora cervicornis са все още живи. Само в три от изследваните пет места има живи Acropora palmata. Двата вида корали са застрашени от изчезване и сред най-значимите за формиране на кораловите рифове.

Повишената океанска температурата води до безпрецедентно избелване на кораловия риф във Флорида

В южния коралов риф Лу Кий не е забелязан нито един жив представител на тези видове. Загубите са "драматични", но "оцеляването на коралите в някои други места ни дава надежда", каза пред АФП Кейти Леснески, изследователка в NOAA.

Резултатите дават възможност "да погледнем в бъдещето на коралите в затоплящия се свят", каза Сара Фангман, ръководител на морския резерват Флорида Кийс. През 2023 г. температурата на водата във Флорида Кийс достигна рекордни стойности. На места тя надвиши 38 градуса по Целзий. Тогава бе регистрирана и най-дълготрайната гореща морска вълна за последните три десетилетия, сочат данни на NOAA. Ситуацията бе така драматична, че се наложи кораловите развъдници, разположени в морето, да бъдат преместени в контейнери със студена вода на сушата.

Кораловият риф във Флорида е един от най-дългите в света. Здравето на коралите страда от 70-те години на миналия век в резултат на вредното влияние на урагани, избелване от топли вълни и нарастващото въздействие на човешката дейност, допълва БТА.

Водещи новини

Още новини