Откритите случаи на птичи грип на Антарктида накараха експертите по околната среда спешно да призоват за конкретни решения за защита на дивата природа там и за предотвратяване на масовата смърт на морските птици, съобщава БТА.
Специалистите твърдят, че пингвините и другите местни антарктически диви животни се нуждаят от по-голяма защита срещу последиците от изменението на климата и прекомерния риболов.
От средата на октомври Комисията за опазване на антрактическите живи морски ресурси (CCAMLR) обсъжда определянето на нови морски защитени зони на годишната си среща в австралийския град Хобарт.
Заради съпротивата на Русия и Китай, досега пробив не беше постигнат - за последен път през месец юни имаше специална среща по темата в Чили.
"Крехката антарктическа екосистема вече страда от последиците от климатичната криза, масовия риболов на крил и нарастващия брой туристи", заяви Саша Мюлер-Кранер от природозащитната организация "Енвайрънментъл екшън Германия".
Клер Кристиан, изпълнителен директор на Коалицията за Антарктида и Южния океан (ASOC), заяви пред ДПА, че отдалеченият район на Антарктида и Южния океан има много крехки екосистеми.
Кристиан също така призова бързо да постигне съгласие за защитни мерки и добави, че всички, които работят в Антарктида - учени, хуманитарни работници, туристи и оператори на риболовни стопанства - трябва да направят всичко възможно, за да спрат разпространението на "ужасния вирус".
Досега Антарктида, Австралия и Океания се считаха за последните региони на Земята, пощадени от настоящата епидемия от птичи грип.
Тази седмица Британската антарктическа служба (BAS) обяви, че вирусът вече е открит при птици на остров Бърд в Южния океан, припомня ДПА.