Соларната индустрия в Европа ще има нужда от няколкостотин хиляди квалифицирани работници през следващите няколко години, за да продължи да се развива, показва доклад, цитиран от ДПА.
Според анализа на влиятелната европейска бизнес организация "Солар Пауър Юръп" (Solar Power Europe - SPE) в ЕС секторът е създал еквивалента на 648 000 работни места на пълно работно време до миналата година, най-вече в дейностите, свързани с инсталирането и монтажа.
Оценката на SPE е, че "ако бумът на слънчевата енергия продължи" до 2027 г., ще са необходими общо 1,2 млн. работници или почти два пъти повече от броя им през 2023 г. Най-голямо търсене на квалифицирани работници има в Германия се посочва още в доклада, предаде БТА.
Сред различните работници най-голяма е нуждата от строителни работници за монтаж, както и от проектанти и електроинженери. SPE е базирана в Брюксел и е европейска неправителствена асоциация представляваща 300 компании и национални асоциации.
Соларната индустрия е загрижена, че липсата на квалифицирани работници може да се превърне в пречка за бързия растеж.
"Твърде малко служители във ВЕИ сектора означава, че не могат да бъдат реализирани достатъчно проекти", каза Санда Божич, мениджър човешки ресурси в "БайВа" (BayWa) - голям разработчик на проекти за слънчеви централи с клонове в 31 държави и централа в Мюнхен.
Миналата година, според доклада на SPE, Полша е имала най-много служители, заети в сектора на слънчевата енергия, с малко под 147 000 еквивалента на пълен работен ден, следвана от Испания със 103 000 и Германия с малко под 96 000.
Но според асоциацията това скоро ще се промени - в Германия изследователите очакват да има повече от 210 000 еквивалента на пълен работен ден през 2027 г.