Изграждането на най-големия фотоволтаичен парк в Европа, който представлява инвестиция на стойност 800 млн. евро, ще започне през това лято в района на Пилу - Гръничери в западната част на румънския окръг Арад, а проектът ще бъде съпътстван от втора инвестиция от приблизително 200 млн. евро за инсталация за съхранение на енергия - също най-голямата на континента, съобщи Аджерпрес специално за БТА.
Кметът на община Гръничери Петру-Клаудиу Бътрънуц каза пред Аджерпрес, че в петък сутринта е регистрирал искането на инвеститорите за издаване на градоустройствен сертификат за изграждането на голяма инсталация за съхранение с капацитет от около 500 мегавата.
"С този проект завършва изграждането на най-големия фотоволтаичен парк в Европа. Говорим за инсталация за съхранение, която ще бъде построена на 20 хектара на територията на община Гръничери. Тук ще има на бетонови платформи батерии с размер на товарни контейнери. Това ще бъде най-голямата инсталация за съхранение на възобновяема енергия в Европа, а инвестицията ще възлезе на приблизително 200 млн. евро, в допълнение на 800-те милиона евро инвестиция във фотоволтаичния парк Пилу-Гръничери", заявява кметът.
Според кмета изграждането на фотоволтаичния парк, обявено миналата година от инвеститорите и от властите в Арад, ще започне през юли-август.
Той каза, че в момента на терена тече работа по археологическото проучване и се провеждат разкопки. След като те завършат се очаква одобрение от Министерството на културата.
В края на ноември 2022 г. инвеститорите и окръжните власти представиха проекта на най-големия фотоволтаичен парк в Европа, който ще има капацитет от 1044 мегавата и ще влезе в експлоатация през декември 2024 г.
"Тук плановете ни се превръщат в действителност. Ние избрахме страната и местоположението на проекта, като взехме предвид съществуващата инфраструктура и логистичните възможности. Това е най-големият фотоволтаичен парк в Европа. До декември 2024 г. искаме да доставим първите количества енергия в мрежата", каза тогава Себастиан Еначе, представител на строителя "Монсон".
Представителят на инвеститора Мариан Павел уточни през есента, че инвестициите са изцяло частни и не се облагодетелстват от никакви данъчни облекчения от държавата. Част от средствата, необходими за финансиране на проектите, са получени от кредити.
"Монсон" е сред големите компании в сектора на възобновяемата енергия и водните проекти от 2004 г. с проекти в развитие за над 7000 мегавата.