Откриха мъртъв бивш разработчик на OpenAI, заплашил да направи скандални разкрития за незаконни действия на компанията

Gettyimages (архив)
share

Бивш разработчик на OpenAI, известен с разкритията си срещу компанията за изкуствен интелект, чийто бизнес модел е обект на множество съдебни дела, е открит мъртъв в апартамента си в Сан Франциско. Новината съобщи първо регионалното издание San Jose Mercury News, което по-късно беше цитирано от Fox news и други централни медии, включително от най-големия индийски портал Times of India.

Сучир Баладжи, на 26 години, е бил намерен мъртъв в апартамента си на улица Бюканън на 26 ноември, но информацията става известна почти 3 седмици по-късно. Тя е потвърдена от полицейското управление на Сан Франциско и от офиса на главния съдебен лекар. Полицията е пристигнала в жилището квартал Лоуър Хайт след като получен сигнал. Съдебният лекар е определил причината за смъртта като самоубийство, като според полицията "в момента няма доказателства за насилствена смърт".

Смъртта на Баладжи настъпва три месеца след като той публично обвини OpenAI в нарушаване на законите за авторското право в САЩ при разработката на ChatGPT - генеративна AI програма, която се превърна в световна сензация, използвана от стотици милиони хора. Пускането на ChatGPT в края на 2022 г. предизвика вълна от съдебни дела срещу OpenAI от страна на автори, програмисти и журналисти, които твърдят, че компанията незаконно е използвала защитеното с авторски права съдържание, за да обучи програмата си и да повиши нейната стойност до над 150 милиарда долара, пише дир.бг. 

Информацията, с която Баладжи е разполагал, се очакваше да изиграе ключова роля в съдебни дела срещу базираната в Сан Франциско компания. В интервю за New York Times, публикувано на 23 октомври, Баладжи заявява, че OpenAI вреди на бизнеса и предприемачите, чиито данни са използвани за обучението на ChatGPT.

"Ако вярвате в това, което аз вярвам, просто трябва да напуснете компанията", казва той пред изданието, добавяйки, че "това не е устойчив модел за интернет екосистемата".

Според адвокатите на New York Times Баладжи познава вътрешните процеси на OpenAI и разполага с "уникални преки доказателства" за незаконни действия на компанията. Отношения по новината за смъртта на Сучир Баладжи взе и самият Илон Мъск. По-рано днес първият човек в света с богатство над $400 млрд. репостна в "Екс" статия за смъртта на разработчика, като я придружи с кратък, но многозначителен коментар. 

Сучир Баладжи е израснал в Купертино, Калифорния, преди да се запише в Университета на Калифорния в Бъркли, за да изучава компютърни науки. Там той започва да вярва в потенциалните ползи на изкуствения интелект за обществото, включително възможността му да лекува болести и да спира стареенето. "Мислех, че можем да изобретим нещо, който да помогне за решаването на тези проблеми", казва той пред New York Times.

Но неговите виждания започват да се променят през 2022 г., две години след като се присъединява към OpenAI като разработчик. Той започва да се тревожи особено за задачата си да събира данни от интернет за програмата GPT-4, която анализира текст от почти целия интернет, за да обучи изкуствения интелект на компанията. Тази практика, според него, противоречи на законите за "честна употреба" в САЩ, които регулират как хората могат да използват вече публикувани материали. В края на октомври той публикува анализ на личния си уебсайт, в който защитава тази позиция. 

Сътрудници на OpenAI с жалба срещу компанията: забраняват им да предупреждават за рисковете за човечеството

"Няма известни фактори, които да накланят везните в полза на това ChatGPT да бъде честна употреба на обучителните си данни", пише Баладжи и добавя: "Същевременно, подобни аргументи могат да бъдат направени за много генеративни AI продукти в различни области".

Програмите за генеративен изкуствен интелект функционират, като анализират огромно количество данни от интернет и ги използват, за да отговарят на подадените от потребителите запитвания или да създават текст, изображения или видеа.

Когато OpenAI пусна ChatGPT в края на 2022 г., тя ускори развитието на индустрия, фокусирана върху създаването на есета, изкуство и компютърен код. Много от най-големите компании в света днес работят в областта на изкуствения интелект или произвеждат компютърните чипове, необходими за тези програми. Стойността на OpenAI почти се удвои през последната година.

Много новинарски издания, сред които и New York Times, твърдят, че OpenAI и Microsoft - които са партньори на OpenAI, са извършили плагиатство и са откраднали техни статии, подкопавайки техните бизнес модели.

"Microsoft и OpenAI просто взимат резултата от труда на репортери, журналисти, редактори и други, които допринасят за работата на местните вестници - без никакво уважение към усилията, да не говорим за законните права на тези, които създават и публикуват новините, от които местните общности зависят", се казва съдебен иск от няколко американски вестника.

OpenAI категорично отхвърли тези обвинения, като подчерта, че цялата им работа остава законна според законите за "честна употреба".

"Виждаме огромен потенциал за AI инструменти като ChatGPT да задълбочат отношенията на издателите с читателите и да подобрят новинарското изживяване", заявиха от компанията относно съдебния иск.

Водещи новини

Още новини