Елена Цанева, САЩ: При гласуването по пощата има възможности за злоупотреби

Novini.bg/Canva
share

Традиция е да се гласува в работен ден. Американците така си правят и празниците – да се запомнят, за да не ги бъркат. Всички знаят, че след 4 години в първия вторник на ноември ще се гласува.Това обясни в предаването "Преди всички" Елена Цанева, кореспондент на БНР в САЩ.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 343

Много хора предпочетоха да гласуват предварително. Въпреки че в Чикаго е дъждовен есенен ден, хората бяха активни и гласуваха и в самия ден на изборите, описа изборния ден тя.

Вид протестен вот е да се гласува за някого извън двамата кандидати на двете големи партии, допълни Цанева.

Изборите в САЩ: Тръмп води пред Харис с 247:204 електорални гласа

По думите ѝ, гласуването по пощата е станало много актуално по време на ковид и именно там са заложени възможности за манипулации.

"Има за какво да се съмняват хората, има такива възможности за злоупотреби."

Такава възможност дава и преместването от един щат в друг – "и ако искаш, можеш да гласуваш два пъти с една и съща бюлетина", посочи кореспондентът на БНР.

Във връзка с последните избори на президент през 2020 г., където имаше съмнения за злоупотреби при гласуването и финалния резултат в полза на Джо Байдън, Елена Цанева коментира:

"Нещата са много изострени, разделението сред хората стана по-голямо и то е следствие от това нарушение. Тръмп твърдеше, че има нарушения, демократите – че няма. Хората имаха информация, че нещо не е както трябва и точно заради това не бяха съгласни с това, което се налагаше официално. Медиите определено заеха страна на единия от политиците, другият беше само лош. Те искаха да покажат "лошия", но всъщност го направиха по-добър."

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 343

Водещи новини

Още новини