Често след оспорвани избори в Съединените щати започва процедура по повторно броене на гласовете. Тя удължава чакането за обявяване на победител и понякога може да се проточи със седмици, както стана през 2000 година. "Асошиейтед прес" обяснява защо се прави и кога се налага тази практика.
"Тази година ще има щати, в които резултатите са толкова близки, че избирателните комисии ще трябва да броят повторно гласовете. Но не разчитайте на повторното броене да промени победителя. Това почти никога не става. От известното повторно броене през 2000 година досега е имало 36 повторни преброявания на щатско ниво. Изходът беше променен само три пъти. И всичките три бяха решени от няколкостотин гласа, а не от хиляди гласове. Статистически, най-голямата промяна при повторно преброяване беше 0,11% разлика", обясни Стивън Олемахър, журналист от "Асошиейтед прес".
По думите му повторните преброявания са няколко вида. "Има автоматични. При тях щатските закони изискват второ броене, ако разликата е много малка. Най-често, в правилата е записан половин процент. Много щати директно минават към повторно броене, ако резултатът е толкова близък. Но има щати, в които не се изисква ново броене, независимо колко малка е разликата. Даден кандидат може да поиска преброяване, ни често трябва сам да плати процедурата. Законът е различен в отделните щати. В страната картината на изборните закони и правилниците за прилагане е много шарена", добави той, предава Нова телевизия.
Той поясни, че на последните избори в САЩ имаше повторно преброяване в Джорджия. Джо Байдън спечели срещу Доналд Тръмп с малко над 10 хиляди гласа. Резултатът не се промени след повторното броене.