В. "Вашингтон пост": Мъск за кратко е работил незаконно в САЩ през 90-те години

Getty Images
share

Роденият в Южна Африка бизнесмен милиардер Илон Мъск за кратко е работил незаконно в САЩ през 90-те години на миналия век, докато е разработвал своя софтуерна компания, пише в. "Вашингтон пост", цитиран от Ройтерс.

Мъск опроверга днес твърденията, съдържащи се в публикация от вчера, като заяви, че в този период е имал разрешение да работи законно в САЩ. "Имах виза J-1, която премина във виза H1-B", заяви той в платформата си "Екс". Визата J-1 Exchange Visitor позволява на чуждестранни студенти да следват в САЩ, докато визата H1-B дава възможност да бъдат временно наети на работа.

"Вашингтон пост" съобщи, че през 1995 г. Мъск е пристигнал в Пало Алто, Калифорния, за да учи в Станфордския университет, но така и не се е записал в магистърската си програма там. Вместо това той разработва софтуерната компания Зип2 (Zip2), която през 1999 г. продава за около 300 милиона долара, пише вестникът.

Според двама експерти по имиграционно право, цитирани от всекидневника, Мъск е трябвало да бъде записан за пълен курс на обучение, за да има валидно разрешение за работа като студент.

В подкаст от 2020 г., цитиран от "Вашингтон пост", Мъск казва: „Бях там законно, но се очакваше да полагам студентски труд. Имах право да извършвам нещо като помощна работа".

Илон Мъск поддържа регулярни контакти с Путин от 2022 г.

Вестникът цитира двама бивши колеги на Мъск, които си спомнят, че той е получил разрешението си за работа в САЩ през или около 1997 г.

Илон Мъск подкрепи кандидата на Републиканската партия за президент Доналд Тръмп на предстоящите избори в САЩ, на които бившият президент се очаква да влезе в напрегната, както сочат проучванията, надпревара с вицепрезидентката от Демократическата партия Камала Харис.

Тръмп от години обрисува мигрантите като нашественици и престъпници, а при управлението си от 2017 до 2021 г. въведе строги мерки за ограничаване на законната и незаконната миграция. Той обещава да предприеме най-мащабната кампания за депортиране в историята на САЩ, ако бъде преизбран, отбелязва БТА.

Водещи новини

Още новини