Технологичният гигант "Майкрософт" (Microsoft) снощи заяви, че руски агенти са взели на прицел кампанията на кандидатката за президент на САЩ Камала Харис, предаде ДПА.
"През последните два месеца "Майкрософт" наблюдава явна промяна в тактиката на руските операции за влияние, отразяваща променящата се политическа среда в САЩ", написа в блог на компанията генералният мениджър на Центъра за анализ на заплахите на "Майкрософт" Клинт Уатс.
Според "Майкрософт" Русия се е съсредоточила върху кампанията на Харис и агенти "разпространяват подправени видеа, целящи да всеят раздор и да разпространяват дезинформация" за нея.
Фокусът върху кампанията на Харис представлява "стратегически ход от страна на руски агенти, целящ да се възползват от всички предполагаеми слабости на новите кандидати", добавя Уатс.
Харис замени президента на САЩ Джо Байдън като кандидат на Демократическата партия, след като 81-годишният Байдън се оттегли от президентската надпревара през юли заради катастрофалното си представяне в дебатите срещу кандидата на републиканците Доналд Тръмп, припомня ДПА.
"С наближаването на изборите трябва да очакваме, че руските агенти ще продължат да използват киберпроксита и хактивистки групи, за да разпространяват посланията си чрез медийни сайтове и социални канали, насочени към разпространение на политическо съдържание, създаващо разделение, инсценирани видеоклипове и подобрена с помощта на изкуствен интелект пропаганда", заяви "Майкрософт".
През август американските разузнавателни служби заявиха, че Иран е отговорен за хакерска атака срещу президентската кампания на Тръмп.
"Майкрософт" каза, че свързан с Китай агент за влияние също е създал видеоклипове, които критикуват администрацията на Байдън и кампанията на Харис.
"В съвкупност тези три държави – Иран, Китай и Русия – демонстрират сложността на чуждестранната намеса, с която се сблъскват САЩ, както и необходимостта обществеността да бъде бдителна за тези променящи се заплахи", посочи "Майкрософт".
"Както сме казвали и преди, нашата цел с публикуването на тези доклади е да насърчим ограмотяването и да защитим институциите от всякаква форма на чуждестранна намеса", добавя американската компания, отбелязва БТА.