САЩ ще обявят днес промени във военното си командване в Япония

pixabay
share

САЩ ще оповестят по-късно днес основно преустройство на военната си командна структура в Япония и други мерки за задълбочаване на отбранителните връзки с азиатския съюзник на преговори на високо ниво за сигурност в Токио, каза американски официален представител, цитиран от Ройтерс.

Сериозните промени ще бъдат направени в момент, когато Токио се стреми да създаде нов съвместен военен щаб, който да наблюдава въоръжените сили до март, за по-добра координация с Вашингтон предвид нарастващите регионални заплахи, идващи от Китай и Северна Корея.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и военният министър Лойд Остин ще разговарят с японския външен министър Йоко Камикава и министъра на отбраната Минору Кихара по-късно през деня. 

Остин и Кихара се срещнаха днес и със своя южнокорейски колега Шин Вон-сик.

„Министър Остин ще обяви, че САЩ възнамеряват да реорганизират силите на САЩ в Япония като щаб на съвместни сили, подчинен на командващия INDOPACOM (Индо-тихоокеанското командване на САЩ/ United States Indo-Pacific Command)". Това заяви американски представител на брифинг преди разговорите.

Командването ще се ръководи от тризвезден генерал, каза служител, а не четиризвезден, който Япония е поискала.

За първи път министерските преговори между САЩ и Япония ще обхванат и "разширено възпиране", термин описващ ангажимента на САЩ да използват своите ядрени сили за възпиране на атаки срещу съюзници, пише БТА.

САЩ потвърждават своята „непоколебима подкрепа“ за Израел след смъртоносната атака по Голанските възвишения

Япония предоставя база на САЩ, за да ръководи своите военни сили в Азия. В нея има 54 000 американски войници, стотици американски самолети и ударна група на изнесен на предна линия самолетоносач.

Притискана от нарастващата военна мощ на Китай, Япония отстъпва от десетилетия на следвоенен пацифизъм. През 2022 г. Токио разкри план за удвояване на разходите за отбрана до 2% от БВП.

Вашингтон иска да използва японската индустрия, за да помогне за облекчаване на натиска върху американските отбранителни компании, в резултат от нарасналото търсене заради конфликтите в Украйна и Близкия изток.

Миналия месец Токио и Вашингтон започнаха преговори за задълбочаване сътрудничество на отбранителната промишленост в рамките на Форума САЩ-Япония за сътрудничество, придобиване и поддържане на отбранителната промишленост, учреден през април от министър-председателя Фумио Кишида и президента Джо Байдън.

След разговорите в Токио Блинкън и Остин ще проведат разговори по сигурността в Манила, с друг съюзник – Филипините.

Водещи новини

Още новини