Любомир Кючуков: Тръмп може да победи Байдън

share

Това, което се случва във Вашингтон, може да се резюмира в две понятия - Украйна и Тръмп. Първата тема е продължаването на помощта на НАТО за Украйна. Втората е опасенията от евентуална промяна в американската политика спрямо Алианса при избор на нов президент. Ще се появи несигурност. Пресилено е да се говори, че Доналд Тръмп ще разруши НАТО. Това означава да се подценява институционалната дълбочина на американската политика. Тя не се свежда до един човек. Националните интереси на САЩ са страната да бъде водещ фактор. Това каза директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков в предаването "Денят ON AIR".

По думите му очакванията са, че засега Тръмп има всички предимства и може да победи, но въпросът е дали Джо Байдън ще остане кандидат на демократите. Кючуков обясни, че последният дебат е показал, че възрастта оказва влияние. Той е на мнение, че резултатът от изборите в САЩ няма да се отрази на външната политика на България и двустранните ни отношения ще продължат на ниво стратегическо партньорство.

"При тези редуващи се политически кризи и смени на правителства трудно се поемат дългосрочни ангажименти. Партньорите не сядат на стратегически разговори с правителства, които имат ограничен мандат и правомощия. Българската външна политика загуби своята активност. Това се дължи на факта, че тя стана много персонална. Беше извадена от експертното, уточни Кючуков пред Bulgaria ON AIR.

Джордж Клуни призова Байдън да се оттегли от президентската надпревара

Той е на мнение, че ситуацията с делегацията ни във Вашингтон е изглеждала гротескно, а самото предложение делегацията да се определя от парламента определи като "политическа екзотика". Кючуков добави, че при цялата тази ситуация отказът на президента Радев да присъства е бил логичен.

"Изборите във Франция и Великобритания бяха различни. Франция направи завой в последния момент да не отиде там, откъдето Великобритания се връща. Във Великобритания през последните години управляваха същите популистки тенденции, които доминират сега в Европа. Изборите за ЕП бяха избори на националното срещу геополитическото. И във Великобритания, и във Франция изборите бяха идеологически - борба между лявото и дясното", заяви директорът на Института за икономика и международни отношения.

Водещи новини

Още новини