Американският Държавен департамент призова Прищина да преосмисли решението за премахване на сръбския динар от обращение в Косово, съобщи сайтът Павлович Тудей, цитиран от БТА.
„Призоваваме правителството на Косово да преосмисли това решение, да се консултира със засегнатите общности, да отговори на загрижеността, която изрази международната общност и да осигури достатъчно време за изпълнение на решенията си, за да се облекчи влиянието, което тези решения ще имат върху гражданите“, посочи говорител на Държавния департамент.
По-рано този месец Централната банка на Косово съобщи, че на среща, проведена на 27 декември, Управителният съвет на банката е приел Наредба за паричните трансакции, според която единствената валута, която може да се използва в Косово за плащания, е еврото. Това означава, че от 1 февруари, когато наредбата влиза в сила, сръбският динар няма да може да се използва на територията на Косово.
Европейската комисия също анализира решението на Прищина и поиска разяснения по въпроса.
„Загрижени сме, че наредбата, приета на 27 декември, ще повлияе негативно на етническата сръбска общност в Косово. Според косовския закон и както е посочено в задълженията, които Косово е поело при обявяването на независимостта си, Сърбия има право да предлага финансова помощ на представителите на сръбската общност в Косово. Затова продължаваме да насърчаваме Косово да изпълни задължението си и да създаде Съюз на сръбските общини. Съюзът е основният механизъм, чрез който Сърбия би могла прозрачно да предлага финансова подкрепа на институциите и отделните лица в рамките на косовската правна рамка“, пише в отговор на американското посолство на запитване на сайта Косово онлайн.
Косово използва еврото от 2002 г., но жителите в косовските общини със сръбско мнозинство, особено на север, използват както сръбски динари, така и евро. Банки от Сърбия, които имат или са имали клонове в Косово, също работят в динари. В динари са и пенсиите, които Сърбия изплаща на косовски сърби, както и заплатите на служителите на институции, които все още са част от сръбската система в Косово, включително училища, болници и администрация. Динарите все още се използват и в хранителните магазини, магазините за дрехи, кафенетата и аптеките.