Правителството на Джо Байдън обяви днес план за намаляване на въглеродните емисии за електроцентралите, най-вече газовите и въглищните, от 2030 г., предаде Франс прес. Мерките са очаквани поради климатичните ангажименти на САЩ.
Тези нови разпоредби включват, наред с всичко останало, и задължението въглищните централи да улавят емисиите въглероден диоксид вместо да ги изхвърлят в атмосферата.
Ако регулациите влязат в сила, то това ще е първият случай, когато Агенцията за защита на околната среда на САЩ налага ограничения за въглеродни емисии на вече съществуващи централи. Производството на електроенергия е около една четвърт от емисиите парникови газове на страната.
Както това се случи при предишен опит при мандата на Барак Обама, тези наредби вероятно ще бъдат обжалвани в съда.
Новите разпоредби имат потенциала да предотвратят изхвърлянето в атмосферата на "над 600 милиона тона въглеродни емисии до 2042 г.", което се равнява на емисиите от "половината от американските автомобили за една година", заяви шефът на агенцията Майкъл Ригън.
Той предупреди, че това ще доведе до затваряне на въглищни централи, но увери, че те ще имат "незначително влияние върху цените на електроенергията".
Предложените правила варират от типа на централата до равнището на използване и евентуална дата за предвидено затваряне.
Правителството залага на развитието им, след като миналата година прие Закона за намаляване на инфлацията, който включва по-високи данъчни кредити за централите, използващи тези техники.