Китайският шпионски балон, свален от Съединените щати през февруари, е успял да събере данни от "няколко чувствителни американски военни обекта", съобщава Ен Би Си Нюз.
Трима неназовани високопоставени американски служители твърдят, че балонът е бил управляван дистанционно от китайските власти и е прелетял над няколко обекта неколкократно, като е предавал разузнавателна информация в реално време.
Посочва се, че балонът е уловил електронни сигнали, "които могат да бъдат приети от оръжейни системи или да включват комуникации от персонала на обектите".
Източниците отбелязват, че усилията на САЩ да ограничат излъчването на сигнали и да скрият някои от целите, успешно са стеснили обхвата на данните, събрани от балона. Те допълват, че устройството е съдържало механизъм за самоунищожение, но не е ясно защо той не е бил задействан.
Китайският балон, който Пекин отрича да е бил със шпионски цели, седмица летя над Съединените щати и Канада, преди американският президент Джо Байдън да разпореди да бъде свален на 4 февруари.
Случаят допълнително обтегна отношенията между Вашингтон и Пекин и накара държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън да отложи планираното посещение в Пекин.
Китай твърди, че балонът е бил цивилен изследователски дирижабъл, който по погрешка се е отклонил от курса и обвини Съединените щати в прекомерна реакция.
От своя страна Държавният департамент на САЩ заяви, че балонът е бил снабден с технология за електронно наблюдение, способна да проследява комуникациите на американската страна.
Китай е използвал такива балони за събиране на разузнавателна информация от 40 различни страни на пет континента, твърдят от САЩ.