Посолството ни във Вашингтон почете паметта на Стефан Панаретов

МВнР
share

Посланик Георги Панайотов и представители на българското посолство поднесоха цветя на гроба на първия дипломатически представител на България в САЩ, Стефан Панаретов, по случай 91-та годишнина от смъртта му. Посолството традиционно почита паметта му вече над 10 години, съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи.

„Родолюбец, който е носил България в сърцето си, академична личност, Стефан Панаретов е работил зa дълбоки, здрави и безпроблемни отношения между България и САЩ. Такива хора като него липсват, защото той е бил не само дипломат, но и държавник, човек с визия, който е искал България да върви напред, да просперира и да добрува българският народ. Стефан Панаретов завещава цялото си богатство на Софийския университет, за да се развива науката и да се разпространява знанието в България. Вечна му памет и благодарности за неговото дело“, заяви посланик Панайотов. 

Херо Мустафа и служителите от посолството на САЩ също почетоха паметта на Ботев

Стефан Панаретов посвещава голяма част от живота си на развитието на двустранните отношения между България и САЩ.  Роден е през 1853 г. в гр. Сливен и поема по академичен път като дългогодишен преподавател по български език в Робърт колеж в Цариград. През 1914 г. връчва акредитивните си писма на президента Удроу Уилсън и става първият български пълномощен министър в САЩ, заемайки поста в продължение на 11 години. Българската легация във Вашингтон е открита на 16.01.1915 г.

Впоследствие Стефан Панаретов продължава академичната си кариера като постоянен хоноруван лектор по славянска филология и литература във Вашингтонския университет. Автор е на редица академични трудове, книги и статии в българския и чуждестранния печат.

Стефан Панаретов остава в историята със силната си връзка с България. Умира през 1931 г. на 78-годишна възраст във Вашингтон, където е погребан заедно със съпругата си  Лидия Ан Гайл Панаретов. Той завещава цялото си състояние за подпомагане на българската просвета и култура. Голяма част от средствата са дарени на Българската академия на науките и на Софийски университет за стипендии на студенти по българска филология. От завещаните суми са формирани и два фонда: към БАН и към Националната библиотека.

В родния му град Сливен традиционно всяка година отдават почит към паметта на Стефан Панаретов.

Водещи новини

Още новини