САЩ ще призоват съюзниците си от групата на Г-7 да увеличат натиска върху Китай във връзка с използването на принудителен труд в северозападния китайски Синцзян-Уйгурски автономен район, където има мюсюлманско уйгурско малцинство, съобщи високопоставен служител в Белия дом, цитиран от Ройтерс.
През юни президентът на САЩ Джо Байдън ще присъства лично на срещата на най-развитите икономики от Г-7 във Великобритания, където се очаква да се фокусира върху определяното от него като стратегическо съперничество между демократичните и автократичните държави, особено Китай.
Далийп Сингх - заместник на съветника по националната сигурност на Байдън и зам.-директор на Националния икономически съвет, каза, че срещата на Г-7 в Корнуол ще се съсредоточи върху здравната сигурност, синхронизирания икономически отговор на пандемията от COVID-19, конкретни действия срещу климатичните промени и "издигане на споделените демократични ценности в рамките на Г-7".
Това са съюзници единомишленици и ние искаме да предприемем осезаеми и конкретни действия, които показват готовността ни да се координираме срещу непазарни икономики, като Китай, каза Сингх. Китай отрича обвиненията в нарушаване на човешки права и отговори с наказателни мерки срещу ЕС на обявените миналия месец от САЩ, ЕС, Великобритания и Канада съвместни санкции.
Днес на сайта на китайското външно министерство беше поместено изявление на министър Ван И, че проблемът на Синцзян-Уйгурския автономен район в Северозападен Китай не е свързан с неспазване на религиозни свободи или нарушаване на правата на човека, а с международна антитерористична дейност, предаде ТАСС.
Проблемите, свързани със Синцзян, не се отнасят до права на човека, национални или религиозни въпроси. Те имат пряко отношение към тероризма, сепаратизма и екстремизма, е посочил Ван на видеоконференция с представители на американския Съвет по международни отношения, предаде БТА.