През 1971 Даниел Ълсберг, бивш сътрудник на Съвета за национална сигурност на САЩ, предаде масиви от секретни документи на журналиста от The New York Times Нил Шихън, засягащи подготовката и воденето на виетнамската война.
Публикуването на документите подрони доверието на американската и световната общественост към властите в САЩ и показа, че администрацията на президента Линдън Джонсън (1963-68) съзнателно е водила политика на ескалация на военните действия във Виетнам.
Днес досието на Пентагона за войната на САЩ във Виетнам в пълния му обем от 7 000 страници ще бъде направено обществено достояние.
Първият материал от това досие се появи на 13 юни 1971 година в посочения американски вестник, а на следващия ден редакцията на вестника получи съдебно разпореждане да преустанови по-нататъшното публикуване на документите. Това беше направено по искане и след натиск на тогавашната администрация на президента Ричард Никсън с аргумента, че се нанася непоправим ущърб на САЩ.
На 19 юни обаче федералният окръжен съд отклони искането на администрацията за забрана на по-нататъшно публикуване на документите. След ожесточен конфликт между адвокатите на вестника и правителството на различни съдебни инстанции Върховният съд на страната реши да разреши на два вестника The New York Times и присъединилият се към него The Washington Post да публикуват документите на базата на първата поправка на Конституцията, гарантираща свободата на печата.
Самият Ълсберг беше обвинен в шпионаж и го грозеше 115 години затвор, но на 11 май 1973 година делото срещу него беше прекратено.
В следващите години „виетнамското досие" на Пентагона нееднократно се публикуваше във вестниците, но както твърдяха историци тези текстове бяха непълни и редица места бяха неясни, а части напълно засекретени по вътрешнополитически причини.
Ълсберг, който навърши скоро 80 години, е убеден в своевременността на разсекретяването на пентагоновските документи и това по неговото мнение говори за разумността на предаването на военните пълномощия, които все по-често се узурпират от изпълнителната власт в ръцете на Конгреса на САЩ.
„Струва ми се, че преди 40 години документите на Пентагона продемонстрираха истинната цена на такава практика. Тя се състои в това, че когато вие позволявате на неголяма група хора в изпълнителната власт тайно да взема такива решения, това гарантира „нови Виетнам, Ирак, Либия" и като цяло се явява глупава, безразсъдна и опасна политика", посочва бившият служител на Съвета за национална сигурност.
Ълсберг изрази солидарност със своя по-млад колега бившия военен анализатор Брадли Менинг, който е обвиняван в предаване на документи на сайта WikiLeaks.
Пентагонът разсекретява документи за Виетнамската война
- 13.06.2011 | 11:07
- 1249