Пентагонът разсекретява документи за Виетнамската война

share

През 1971 Даниел Ълсберг, бивш сътрудник на Съвета за национална сигурност на САЩ, предаде масиви от секретни документи на журналиста от The New York Times Нил Шихън, засягащи подготовката и воденето на виетнамската война.

Публикуването на документите подрони доверието на американската и световната общественост към властите в САЩ и показа, че администрацията на президента Линдън Джонсън (1963-68) съзнателно е водила политика на ескалация на военните действия във Виетнам.

Днес досието на Пентагона за войната на САЩ във Виетнам в пълния му обем от 7 000 страници ще бъде направено обществено достояние.

Първият материал от това досие се появи на 13 юни 1971 година в посочения американски вестник, а на следващия ден редакцията на вестника получи съдебно разпореждане да преустанови по-нататъшното публикуване на документите. Това беше направено по искане и след натиск на тогавашната администрация на президента Ричард Никсън с аргумента, че се нанася непоправим ущърб на САЩ.

На 19 юни обаче федералният окръжен съд отклони искането на администрацията за забрана на по-нататъшно публикуване на документите. След ожесточен конфликт между адвокатите на вестника и правителството на различни съдебни инстанции Върховният съд на страната реши да разреши на два вестника The New York Times и присъединилият се към него The Washington Post да публикуват документите на базата на първата поправка на Конституцията, гарантираща свободата на печата.

Самият Ълсберг беше обвинен в шпионаж и го грозеше 115 години затвор, но на 11 май 1973 година делото срещу него беше прекратено.

В следващите години „виетнамското досие" на Пентагона нееднократно се публикуваше във вестниците, но както твърдяха историци тези текстове бяха непълни и редица места бяха неясни, а части напълно засекретени по вътрешнополитически причини.

Ълсберг, който навърши скоро 80 години, е убеден в своевременността на разсекретяването на пентагоновските документи и това по неговото мнение говори за разумността на предаването на военните пълномощия, които все по-често се узурпират от изпълнителната власт в ръцете на Конгреса на САЩ.

„Струва ми се, че преди 40 години документите на Пентагона продемонстрираха истинната цена на такава практика. Тя се състои в това, че когато вие позволявате на неголяма група хора в изпълнителната власт тайно да взема такива решения, това гарантира „нови Виетнам, Ирак, Либия" и като цяло се явява глупава, безразсъдна и опасна политика", посочва бившият служител на Съвета за национална сигурност.

Ълсберг изрази солидарност със своя по-млад колега бившия военен анализатор Брадли Менинг, който е обвиняван в предаване на документи на сайта WikiLeaks.

Водещи новини

Още новини