Пентагонът е обвинен, че през последните години е участвал в милитаризирането на американската полиция, като й е предоставял безплатно бронирани автомобили и оръжия за военни действия, благодарение на предизвикваща полемика програма, която опозиционните демократи сега искат да ограничат.
Снимки на полицаи в бойна екипировка и щурмови оръжия, изправени пред демонстранти, които протестират срещу полицейското насилие, възобновиха дебатите за тази програма, силно ограничена през 2015 г. от президента Барак Обама, но възобновена от неговия наследник на поста Доналд Тръмп през 2017 г.
Впечатляващи бронирани превозни средства бяха разположени в Минеаполис в края на май, когато избухнаха бунтове след смъртта на Джордж Флойд, задушен с коляно от бял полицай.
Тези ресурси са военни оръжия и сега трябва "да спрем да милитаризираме силите на реда", се посочва в законопроект за реформиране на полицията, представен тази седмица от близо 200 конгресмени, предимно демократи.
От 1997 г. американската армия е разпределила на повече от 8000 полицейски подразделения - федерални, племенни и местни, - използвана или нова екипировка - от оръжия за стрелба по хеликоптер до бронирани автомобили, устояващи на взривни устройства, - на обща стойност 6,8 милиарда долара, се уточнява в текста.
Само през финансовата 2017 г. около 500 милиона единици военна техника бяха прехвърлени на полицията чрез програма, наречена "1033", по номера на раздела за бюджета за отбрана през 1997 г., който я създаде.
Свръхвъоръжена полиция?
Последните данни на логистичния отдел на Пентагона показват до каква степен някои полицейски служби са се възползвали от щедростта на Пентагона, понякога в пропорции, които може да се смятат за прекалени, като се има предвид броят на местното население.
В щата Монтана полицията в окръг Флатхед (90 000 жители), известен най-вече с близостта си до националния парк Глейсиър, получи през 2013 г. брониран автомобил, устойчив на мини, на стойност близо 700 000 долара, една година след като беше екипирана с друго превозно средство за военен транспорт.
Полицията в градчето Ейда, щата Оклахома, където живеят само 16 000 души, през годините е била екипирана с 34 щурмови пушки М-16, преди през юли 2019 г. да получи бронирана машина срещу мини. Там работят 8 полицаи на пълен работен ден и двама с намалено работно време.
В една страна, където населението до голяма степен е въоръжено и множество училища бяха покрусени сред стрелби през последните години, дори учебните заведения се възползват от щедростта на Пентагона.
В щата Флорида 47-те училища, колежи и гимназии в района Бей дистрикт в град Панама сити са придобили през 2012 и 2013 г. не по-малко от 27 автоматични пушки и две бронирани машини срещу мини.
Законопроектът на конгресмените демократи в Камарата на представителите предвижда стриктно ограничаване на прехвърлянето на експлозиви, гранати и гранатомети, както и на тези бронирани машини, по-пригодни за военни действия отколкото за поддържане на реда.
Сенатори също подготвят законопроект, под ръководството на своя колега демократ от щата Хавай Брайън Шац, който от години осъжда свръхвъоръжаването на американската полиция.
"Ясно е, че много полицейски служби се екипират все едно отиват на война и това не е от полза за поддържането на реда", заяви той за в. "Ню Йорк таймс". "Само защото министерството на отбраната разполага с излишни оръжия, не означава, че те задължително ще бъдат добре използвани."
През 2014 г. сенатор Шац и неговият колега републиканец Ранд Пол вече се бяха опитали да внесат сходен законопроект след публикуването на първите информации за "програма 1033", докато във Фъргюсън имаше расови бунтове.
Смъртта на млад чернокож, 18-годишния Майкъл Браун, застрелян от бял полицай, предизвика в това градче в щата Мисури десетдневни яростни сблъсъци между чернокожото население и силите на реда, които използваха автоматични пушки и бронирани автомобили, получени от Пентагона, допълва БТА.