Това ще е един от онези текстове, в които ще изолирам емоцията и ще оставя само фактите. Единствено само студените факти и цитати. Нека те да говорят, аз обещавам да си държа мнението си за себе си.
Та, какво постигнаха протестите?
За 10 дни постоянни протести в САЩ се случи:
- Минеаполис забрани на полицаите да използват задушаващи хватки по време на арести;
- Обвиненията срещу убиецът на Джордж Флойд са преквалифицирани и колегите му са подведени под отговорност, като съучастници;
- Далас въведе „дълг за намеса“ – правило полицаи да се намесват, когато техен колега превиши правомощията си и употреби ненужно насилие. Задължават се да се намесват, за да попречат на колегата си да извърши престъпление по служба;
- Областният прокурор на Ню Джърси заяви, че щатът ще обнови правилата си за употреба на сила, за първи път от 20 години насам;
- В Мериленд е създадена работна група за въвеждане на реформи в полицията;
- Заснети от камера прояви на полицейско насилие вече водят до отстраняване от служба в няколко града, сред които Бъфало и Форт Лодърдейл;
- NFL (Националната футболна лига) призна, че позицията ѝ срещу спортисти, протестиращи срещу расизма, е била грешна. Един от най-известните играчи на лигата – Дрю Бийз (кутърбек на Ню Орлеанс Сейнтс) – също се извини за предишната си позиция и се съгласи с правотата на протестите срещу расизма, признавайки, че явно са нужни;
- Паметници на военачалници от загубилата гражданската война армия на Юга (биеща се за запазването на робството) са премахнати във Вирджиния и Алабама (щати, известни с расизма си);
- Улицата ТОЧНО пред Белия дом във Вашингтон е преименувана на ‘Black lives matter’, а военното присъствие в столицата се намалява;
- Хората се събудиха и се започнаха дебати относно расовата неправда в САЩ;
- Протестите се случиха във всички 50 щати и излязоха извън пределите на страната;
- Расизмът е тема на разговори (най-после) по цял свят!
Междувременно все още е пълно с хора, които предпочитат да се взират САМО И ЕДИНСТВЕНО в онези, които плячкосват магазини и смятат, че ТОВА са протестите и това е единственото, което се случва. Освен това задават въпроси, като: „Защо трябва с агресия? Мартин Лутър Кинг протестираше мирно…“
Две неща по темата:
1. Мартин Лутър Кинг също го застреляха;
2. Като участник в мирни протести, си спомням какво сме постигнали – постигнали сме създаването на малко- до средно-неприятен фонов шум. Малко повече от комар, малко по-малко от силна музика вечер. Справка: 2013 г. – протест… мирен… продължил 1 (една…) година… с резултат…? В България все се възмущаваме, че НЯКОЙ (друг, не ние самите!) не е взел да направи НЕЩО, че да ни оправи. Така силно се възмущаваме и изпълваме с толкова много гняв, че понякога се задавяме със салатата.
***
Адам Рахман (Великобритания):
„Ако не сте написали и публикували и един пост за движението Black Lives Matter, един пост срещу расизма, един пост за солидарност с чернокожите и малцинствата… Ако след смъртта на Джордж Флойд не сте споделили и един пост, с който да заклеймите убийството и полицейското насилие и систематичния расизъм… Ако не сте задали въпрос по случая, изискващ повече яснота и разбиране…
… всичко това е ок. На никой не се налага да го прави – да публикува тези неща. Но, ако сте избрали да направите така, че ПЪРВИЯТ ви въобще пост по темата да бъде такъв, с който да заклеймите малкия брой протестиращи, които се оказаха агресивни, на фона на хилядите – които не са, като същевременно се преструвате, че бихте били съпричастни на каузата ИНАЧЕ – ако тези хора не били правели така… може би трябва да си проверите приоритетите и да си проведете един честен разговор със себе си за това какво ви мотивира и ви кара да направите именно ТОВА ваша „отправна точка“ в дебата. #blacklivesmatter“
***
Снууп Дог:
„Изразявате се за плячкосването. Мълчаливи сте за убийството. Наблюдавам ви“.
***
Прессъобщение на Американските ветерани от Виетнам:
„[…] в годините, последвали войната във Виетнам, ние – ветераните – бяхме изправени [след завръщането си] пред расизъм в много негови форми, често свързани с конфронтация с полицията.
Това доведе до много промени, включително включването на повече чернокожи, латиноамериканци и азиатци в редиците на полицията, но това се оказа недостатъчно[…]
За щастие новите технологии и телефоните с камера вече позволяват да се заснема и показва системният расизъм и как цветнокожите са третирани от полицията…“
***
По-рано през годината полицията в Луивил, Кентъки задържа и обвини Кенет Уолкър за опит за убийство, след като простреля полицай в крака. Случката се разигра в дома му, в който полицаите нахлуват по грешка, търсейки съвсем друг заподозрян. Кенет и приятелката му спят в дома си. Нахлувайки в къщата, полицаите изстрелват 20 куршума; с 6 от тях улучват и убиват Бреона Тейлър – 26-годишната приятелка на Кенет, която е била парамедик и е работела в две болници, за да помага за кризата с COVID-19. Кенет е отвърнал на стрелбата на полицаите, които са нахлули, и е уцелил един от тях в крака. Той няма досие, не е бил задържан, няма история с употреба на наркотици.
За да се превърнат нещата в още по-голям кошмар… заподозреният, когото НАИСТИНА са издирвали, по това време вече е бил в затвора. След два месеца в затвора, съдията все пак е оправдал Кенет.
***
Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да обяви Антифа за терористична организация, демонстрирайки невежество, явно незнаейки, че Антифа не е организация, а е движение и означава анти-фашизъм. Същевременно американци продължават да събират подписи в петиция, за да може най-после ККК (Ку-клукс-клан) да бъде обявен за терористична организация. Все още безуспешно…
***
На всички онези, които си мислят, че това не ги засяга, не е тяхна работа, че дори вече „им е писнало да ги занимават“: спомнете си Макгахан и репортажите му за Баташкото клане. Джанюариъс Алойшиъс Макгахан е бил американски журналист. Вероятно и на него някой читател в Англия или САЩ му е правел забележки, че не го интересуват българите и какво се случва в „оная робска страна“…
„Не е мой проблем“ и „Това не ме засяга“ са два от най-разрушителните модела днес, на които разчитат онези, които те тормозят. Докато теб не те интересуват другите, другите не ги интересуваш ти. Да, толкова е просто.
И не забравяй, че „престъпници“ и „злосторници“ са думи, които много свободно се използват от хората с власт. Обвинения и „досиета“ много лесно се създават и хвърлят наляво-надясно. Васил Левски е бил „престъпник“ според турските власти, с „досие“… Само казвам.