Времето за преговори между Русия и САЩ по противоракетната отбрана (ПРО) още не е пропуснато, макар че засега страните остават на същите позиции, смята руският президент Дмитрий Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Засегнахме проблемите на ПРО, говорихме за това, че времето не е пропуснато, при все че сътрудничеството и обсъждането на всички аспекти може да бъде по-активно", заяви Медведев пред журналисти след преговори с президента на САЩ Барак Обама в Сеул, където двамата ще участват в международна среща за ядрената сигурност. Според Медведев сега е дошъл моментът да работят техническите експерти. Оставаме на своите позиции за ПРО, изтъкна руският президент, но същевременно подчерта: "Диалогът не само е възможен, но и необходим". Рестартирането на руско-американските отношения бе абсолютно полезно, каза Медведев. "Това бяха трите най-добри години в историята на отношенията между Русия и САЩ през последното десетилетие", заяви той. От свое име и от името на новоизбрания президент на Русия Владимир Путин Дмитрий Медведев покани Барак Обама да посети тази година Санкт Петербург. Американският лидер призна, че би желал да посети "северната столица" на Русия, и прие поканата, но призна, че ще може да се възползва от нея, едва след като спечели президентските избори в САЩ наесен, посочва ИТАР-ТАСС.
Русия и САЩ отправят към Северна Корея сигнал да не изстрелва ракета, информира агенцията. "Колкото до КНДР, разбрахме се да отправим сигнал, че Северна Корея трябва да се въздържи от изстрелване на ракета, което ще представлява нарушение на резолюция на Съвета за сигурност на ООН", заяви Барак Обама след разговора с Медведев. Американският лидер изрази надежда, че Пхенян няма да изстреля ракетата си. Той добави, че проблемът трябва да се решава по дипломатически път, допълва ИТАР-ТАСС. Северна Корея се кани да изстреля през април ракета с голямобсег, за да изведе в орбита спътник за наблюдение. САЩ и Южна Корея се опасяват, че Пхенян иска всъщност да изпробва ракета, която би могла да носи ядрен заряд.
Русия и САЩ смятат, че преговорите по ядрения проблем на Иран трябва да бъдат водени във формат "пет плюс едно", а самият проблем да се решава по дипломатически път. "Стигнахме до общо мнение, че преговорите трябва да се водят във формат "пет плюс едно", това ще бъде обявено, съобщи Обама. Той подчерта, че трябва да се търсят дипломатически решения за проблема. Така Иран би могъл да изпълнява международните си ангажименти, би могъл да се върне в общността на нациите и да притежава мирна атомна енергетика, а не ядрено оръжие, отбеляза президентът на САЩ.