САЩ повдигна обвинения срещу двама китайски хакери

Pixabay (архив)
share

Министерството на правосъдието на САЩ обвини двама китайски хакери, че са извършили кибератаки по поръчка на китайското правителство срещу десетки компании в 12 държави, съобщиха световните агенции.

Днес беше публикуван обвинителният акт срещу Чжу Хуа и Чжан Шълун, които според американската прокуратура са действали от името на главната разузнавателна служба на Китай, предаде БТА, цитирайки АП. Според представените във федерален съд в Манхатън съдебни документи хакерите са съумели да проникнат в компютрите на повече от 45 юридически лица в 12 държави. Жертвите са от редица икономически сектори, вариращи от аерокосмическия до фармацевтичния.

Според обвинението на прокуратурата хакерите са успели да откраднат "стотици гигабайти" данни. В съдебните документи се казва, че те са извършвали хакерски действия срещу доставчици на компютърни услуги, за да получат достъп до мрежите на компании и правителства и да откраднат интелектуална собственост и бизнес данни. Двамата хакери не са арестувани, а САЩ нямат договор за екстрадиция с Китай.

По-късно днес повдигането на обвиненията ще обявят заместник главният прокурор на САЩ Род Розенстайн, директорът на ФБР Кристофър Рей и Джефри Бърман, прокурорът на Манхатън. Миналата седмица представители на американското министерство на правосъдието, ФБР и министерството на вътрешната сигурност на САЩ бяха изслушани пред комисията по правосъдие на американския Сенат и тогава те заявиха, че Китай се опитва да открадне търговски тайни и интелектуална собственост от американски компании, за да навреди на икономиката на Америка и да подпомогне своето развитие.

Шпионските действия на Китай се превърнаха "в най-сериозната заплаха в областта на контраразузнаването за нашата страна днес", каза пред комисията Бил Прийстап, заместник-директор на отдел "Контраразузнаване" на ФБР. През последните няколко месеца министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения срещу няколко китайски разузнавачи и хакери. Заведено през октомври дело стана първият случай, при който офицер от китайското министерство на държавната сигурност беше екстрадиран в Съединените щати, за да бъде съден.

Междувременно Великобритания заяви днес, че се присъединява към съюзниците си в търсене на отговорност от китайското правителство за глобална хакерска кампания, целяща получаването на достъп до търговски тайни в Европа, Азия и САЩ, предаде Ройтерс. Атаките са извършени от група, позната като Ей Пи Ти 10 /АРТ 10/ , действала от името на китайското министерство на държавната сигурност, се казва в изявление на британското правителство.

"Тази кампания показва, че някои хора от китайското правителство не се придържат към ангажиментите, които Китай пое пред Великобритания в двустранното споразумение от 2015 г.", се казва в изявлението. Отношенията на Великобритания с Китай са достатъчно силни, за да й позволят да критикува тази страна за хакерските атаки и опитите за кражба на промишлени тайни, заяви пред репортери говорител на премиера Тереза Мей.

Водещи новини

Още новини