Новото командване на НАТО за възпиране на компютърното хакерство ще бъде в пълен състав до 2023 г. и ще може да извършва свои кибератаки, но алиансът още спори по какви правила да става това. Това заяви натовски генерал, цитиран от Ройтерс.
"Това е развиваща се област и заплахите нарастват", каза генерал-майор Волфганг Ренер, който отговаря за новия Кибернетичен оперативен център в Монс, Белгия.
"Ние трябва да сме подготвени, да може да извършваме операции в киберпространството. Вече минахме отвъд защитата и превенцията", заяви генералът от германските ВВС по време на кибер конференция на НАТО.
По данни на Агенцията за комуникация и информация към Алианса натовските комуникации и компютърни мрежи стават всеки месец обект на стотици големи хакерски атаки. Експерти казват, че Русия, Северна Корея и Китай постоянно усъвършенстват своя хакерски инструментариум и софтуеър за шпионаж.
По-рано този месец западни правителства обвиниха Русия, че е извършила масирана хакерска кампания по света. Това предизвика промяна в стратегията на НАТО, а страните членки започнаха да търсят отговори. Вчера Европейският съюз обсъди начини за възпиране на хакерите, вкл. чрез налагането на икономически санкции. Досега трансатлантическият съюз не разполагаше със свои кибероръжия и на 31 август т.г. бе обявено създаването на центъра в Монс. Оттогава досега САЩ, Великобритания, Естония и други съюзници са предложили своя кибернетичен потенциал, припомни БТА.