САЩ се оттеглят от ЮНЕСКО, слагайки точка на исторически период в отношенията си с организацията, изпълнен с премеждия, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Изданието цитира изявлението на Държавния департамент във Вашингтон, че решението не е било взето лесно, както и че причина за него са станали "непрекъснато проявявани антиизраелски предубеждения". Вестникът отбелязва, че предприетата от американската страна мярка може да доведе до още по-силно обтягане на отношенията между администрацията на президента Доналд Тръмп и ООН.
"Ню Йорк таймс" цитира анализатори, според които решението на САЩ да се оттеглят представлява значителна ескалация от тяхна страна в контекста на критичното им отношение към структурите на Обединените нации.
"Вашингтон пост" пише, че мярката е поредна стъпка от страна на правителството на Тръмп да се дистанцира от международната общност.
Темата за напускането заема място и в британската преса. "Гардиън" отбелязва, че властите във Вашингтон от месеци са се подготвяли за това решение.
И "Гардиън", и "Индипендънт" акцентират върху оповестеното часове след решението на САЩ намерение на Израел също да напусне ЮНЕСКО. "Индипендънт" отбелязва, че израелският премиер Бенямин Нетаняху е определил организацията като "превърнала се в театър на абсурда", а "Гардиън", че той е определил решението на САЩ като "смело и морално".
"Дейли телеграф" припомня, че това оттегляне на САЩ от ЮНЕСКО не е първото, като предишният път е през 1984 г. при президента Роналд Рейгън. Оставането им извън организацията продължава до 2002 г., когато отново се връщат в нея при президента Джордж Буш-син. Изданието отбелязва също, че вчерашните събития са се разиграли на фона на напрегнати избори на нов генерален директор на ЮНЕСКО, които протичат в сянката на проблеми с финансирането на организацията и разногласия заради палестинското членство в нея.
Американска медия: САЩ сложиха край на исторически период в отношенията с ЮНЕСКО
- 13.10.2017 | 10:24
- 2155