Над 40 страни подписаха вчера договор за забрана на ядрените оръжия - пакт, който бе пренебрегнат от световните ядрни сили, но е смятан все пак за историческо споразумение от поддръжниците си, съобщи Асошиейтед прес.
"Вие сте държавите, показали морално лидерство в свят, който в днешно време отчаяно се нуждае от морални лидери", заяви в началото на церемонията по подписването Беатрис Фин, изпълнителен директор на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.
За един час 42 държави сложиха имената си под договора. Гвиана, Тайланд и Ватикана вече ратифицираха договора, който трябва да бъде ратифициран от 50 държави, за да влезе в сила.
За тях ще важи забрана да разработват, да изпробват, да произвеждат, да притежават или да се запасяват с ядрени оръжия.
Още през юли 120 страни дадоха одобрението си за такъв договор, но преговорите за него бяха бойкотирани от ядрените сили и техните съюзници.
Седем десетилетия след като САЩ пуснаха две атомни бомби над Япония по време на Втората световна война, се смята че днес в света броят им е около 15 000. На фона на напрежението заради севернокорейските ядрени и ракетни опити, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза във вторник, че светът е изправен пред най-голямата заплаха от ядрена атака от края на Студената война.
"Този договор е важна стъпка към изпълнение на универсалната цел за свят, свободен от ядрени оръжия", каза той вчера.
САЩ, Великобритания и Франция смятат обаче, че забраната няма да сработи. Американската посланичка в ООН Ники Хейли заяви, че разоръжаването ще окуражи "лошите играчи", а френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан нарече договора "пожалателно мислене", което "граничи с безотговорност".