САЩ затягат режима за визите H-1B, които позволяват на висококвалифицирани специалисти от други страни да работят в Щатите. Най-сериозно това ще се отрази на технологичните компании. Какъв ще е ефектът върху българските фирми и специалисти, ако реформата на президента Доналд Тръмп стане факт?
Трябва да гледаме позитивно на промените, казва Георги Брашнаров, който ръководи една от големите софтуеърни компании у нас, цитиран от БНТ.
По думите му подобни изкуствени ограничения на една или друга администрация точно в тази индустрия може да повишат интереса на американски компании за повече работа с нас, отколкото по-малко.
Защо това е така - краткият отговор е - защото висококвалифицираните кадри в глобален мащаб не достигат. И подобна реформа по-скоро ще изиграе лоша шега на американските компании, вместо да ги защити, смята Брашнаров. Идеята на Доналд Тръмп е чрез ограничаване достъпа на чужденци, американските компании да наемат повече американци. Когато на местно ниво обаче липсват кадри, а вносът им е "невъзможен" - се търсят партньори, които имат подходящите хора.
Една от страните, които публично изразиха притеснение от планираното ограничаване на визите е Индия.
Ако все пак има негативен ефект от ограничаването на тези визи у нас, той ще се почувства най-вече от отделни специалисти, които искат да работят в Щатите. Има начини обаче това да се случи и при новите условия - чрез друг тип виза.
Любопитен факт е, че новата първа дама на САЩ Мелания идва в Америка именно с такава виза, както и голяма част от служителите в многобройните компании на самия Доналд Тръмп. Така че ще стане ли наистина тази реформа факт, не е съвсем ясно.