САЩ и Китай официално се присъединиха към глобалното споразумение за климата

Getty Images
share

САЩ и Китай се присъединиха официално към глобалното споразумение за климата, постигнато в Париж през 2015 г., предадоха световните агенции.

Американският президент Барак Обама и китайският Си Цзинпин предадоха на генералния секретар на ООН документите, удостоверяващи, че страните им официално стават част от договора. Те направиха това на церемония в кулоарите на срещата на върха на 20-те най-развити икономики в света (Г-20) в китайския град Ханчжоу.

Обама заяви, че САЩ държат на ангажимента си да бъдат глобален лидер в борбата с климатичните промени и че Парижкото споразумение може да бъде запомнено като "момента, в който най-накрая сме решили да спасим нашата планета".

Американският президент, че сътрудничеството е "единственият и най-добър шанс", който има човечеството, за да спаси планетата си.

Си Цзинпин нарече споразумението крайъгълен камък, ознаменуващ "появата на глобална система за управление" по отношение на климатичните промени.

Генералният секретар на ООН каза, че е оптимист и вярва, че документът, може скоро да влезе в сила, при положение че вече е одобрен от Китай и САЩ.

Споразумението ще влезе в сила, след като към него се присъединят достатъчно от страни "замърсителки". САЩ заявиха, че се надяват това да стане още през тази година.
Китайският парламент ратифицира договора по-рано днес, но от страна на американския Конгрес това не е необходимо, отбелязва ДПА.

Парижкото споразумение за климата беше прието на 12 декември 2015 г. след конференция по въпросите на климата във френската столица. 195 участници във форума се договориха да не допуснат средната температура на планетата до 2100 г. да бъде с повече от 2 градуса по-висока в сравнение с доиндустриалната епоха. Учените смятат, че по-значително увеличение може да доведе до необратими екологични последствия.

Споразумението трябва да замени сега действащия Протокол от Киото след 2020 г. Условие за влизането му в сила е да го ратифицират 55 страни, на които се падат поне 55 процента от общия обем на изхвърлени парникови газове.

Водещи новини

Още новини