Статуя на Хитлер от Маурицио Кателан бе продадена за 17,189 милиона долара, световен рекорд за италианския скулптор и художник, на търг на аукционната къща Кристис (Christie's) в Ню Йорк, предаде Франс прес.
Провокативното произведение на изкуството се нарича "Той" и бе оценено предварително на 10-15 милиона долара. Статуята от восък и смола изобразява Фюрера да се моли коленичил.
55-годишният Кателан, известен със своята провокативност, довери, че е искал да унищожи своята творба и си е променял мнението по въпроса хиляди пъти.
Предишният рекорд за произведение на италианеца - 7,9 милиона долара или над два пъти по-малко от сегашната сума - датираше от 2010 г. То представлява негова скулптура автопортрет, на която той излиза от земята.
"Художниците почти никога не са захващали с темата за Хитлер", за разлика от киното, коментира преди началото на търга Лойк Гоузър, вицепрезидент на отдела на Кристис за следвоенно и съвременно изкуство. Той отбеляза, че статуята, която определи като изключително въздействаща и загадъчна, би се продала много трудно преди няколко години.
Творбата на Кателан бе "звездата" на тематична вечер на Кристис, озаглавена "Обречени на провал".
Другият акцент бе инсталация с баскетболна топка от серията "Равновесие" на американеца Джеф Кунс. Предварително оценена на 12 милиона долара, тя бе продадена за 15,285 милиона долара.
На търг бяха предложени 39 произведения на съвременното и модерното изкуство, засягащи темата за търговския провал, във връзка с поемането на рискове, за да бъдат отхвърлени границите в изкуството. Те бяха оценени предварително на 59,4 милиона долара. В крайна сметка бяха продадени всички творби без една за общо 78,123 милиона долара.
Шестима художници освен Кателан подобриха своя рекорд за най-скъпо продадено произведение на изкуството.
Продажбите вървяха трудно, но все пак всичко мина добре, обобщи Гоузър, който отговаряше за тематичната вечер - през първия ден от пролетните търгове за произведения на изкуството в Ню Йорк.
Аукционите в Голямата ябълка ще продължат до 12 май. Очаква се да бъдат продадени около 1500 творби на обща стойност над 1 милиард долара, пише БТА.