Иракчаните смятат, че САЩ са в таен сговор с "Ислямска държава" и това спъва битката срещу нея, пише в кореспонденция от иракския град Байджи американският вестник "Вашингтон пост".
На фронтовете на водещата се война подозренията срещу САЩ са много дълбоки. Иракските бойци казват, че са виждали видеокадри, които показват как американски хеликоптери пускат по въздуха оръжие на екстремистите. Същото твърдели техни приятели и близки, станали свидетели на подобни примери на задкулисно сътрудничество с джихадистите. Обикновените хора също са виждали тези видеозаписи, чуват подобни разкази и стигат до същото заключение - че САЩ подкрепят "Ислямска държава" като средство да си осигурят контрол над Ирак и Близкия изток като цяло, вероятно заради петрола, отбелязва авторът на "Вашингтон пост", цитиран от БТА.
"Това не подлежи на съмнение", казва Мустафа Саади, който твърди, че негов приятел е видял как американски хеликоптери са спускали бутилирана вода над позициите на джихадистите. Той е командир на една от шиитските милиции, помогнали на иракската армия миналия месец джихадистите да бъдат изтласкани от петролната рафинерия край Байджи в Северен Ирак. "ИД е почти победена. Те са слаби и ако Америка престане да ги подкрепя, ние можем да ги разгромим за броени дни", подчертава Саади.
Американски военни обаче казват, че тези обвинения са изсмукани от пръстите и дори не заслужават отговор. Вестникът цитира полковник Стив Уорън, според когото никой на Запад не би повярвал в това. Той обаче признава, че част от населението в Ирак се хваща на тази конспиративна теория.
Подобен възглед е широко разпространен в страната, разделена между сунити и шиити, и говори за обезпокоително масовото недоверие, помрачаващо отношенията на САЩ с Ирак след нахлуването от 2003 г. и последвалото изтегляне на американските войски осем години по-късно, отбелязва "Вашингтон пост".
Във времена, когато ИД атакува в Париж и другаде и когато се засилват призивите за по-твърди действия на терен, такова ниво на подозрения към САЩ поставя под въпрос способността на администрацията на президента Обама да засили военната си намеса, дори ако тя иска да направи това.
"Какво влияние можем да имаме, ако те си мислят, че ние подкрепяме тероризма", пита риторично Кърк Соуъл - американски анализатор, базиран в съседна Йордания, който редовно коментира за иракските медии. Подобни подозрения очевидно не са чужди и на иракския премиер Хайдар ал Абади, който побърза да отхвърли оповестения вчера от шефа на Пентагона Аштър Картър план, че САЩ ще изпратят експедиционен корпус в Ирак за спецоперации, освобождаване на заложници и залавяне на лидери на ИД. Според Абади няма нужда от такъв корпус, освен това, каза той, Вашингтон ще трябва да поиска съгласие от иракското правителство и да зачита иракския суверенитет.
Според "Вашингтон пост" версията за тайното сътрудничество между САЩ и ИД, която широко се лансира сред шиитските политически среди в Багдад, е част от преднамерена кампания на съюзниците на Иран в Ирак за подкопаване на американското влияние, смятат американски официални лица, цитирани от вестника.