Правозащитници от "Хюмънс райтс уоч" настояха американският президент Барак Обама да притисне индонезийския си колега Джоко Видодо по време на срещата им в Белия дом, за да премахне религиозната дискриминация в Индонезия. По този начин те настояват да отпаднат тестовете за девственост.
Обама е прекарал част от детството си в столицата на Индонезия. Въпреки призивът им, американският президент планира да говори главно за търговия, отбрана и промените в климата, пише "24 часа".
Това е първото посещение на Джоко Видодо в Белия дом, откакто спечели изборите през 2014 година. Защитници на човешките права разкриха как индонезийското правителство унижава жените, дори когато те искат да служат в армията.
„Президентът не е отговорен за безумните правила, които нарушават правата на жените, но сега има достатъчно власт, за да промени нещата“, казва директорът на "Human Rights Watch" за Азия Джон Сифтън. „Президентът Обама трябва да обърне внимание на проблема с дискриминацията на жени и момичета, който дори се влошава“.
Световната здравна организация твърди, че т. нар. тестове за девственост нямат научна валидност. Те са популярни в страната също като "теста с двата пръста“. При прегледите жените се проверяват по този унизителен начин дали са девствени. Това нарушава няколко международни споразумения за човешките права, припомня правозащитната прганизация. Става дума за Конвенцията срещу изтезанията и за Конвенцията за гражданските и политически права, които са ратифицирани от Индонезия.
Радикалните ислямистки групи също застрашават държавата с най-многолюдно мюсюлманско население в света. Екстремисти, размахващи мечове, разрушиха две християнски църкви в северна Индонезия по-рано този месец и принудиха армия и полиция да охраняват богомолците около храмовете.
Откакто Джоко Видодо е президент, нападенията над религиозни малцинства са намалели, по данни на "Хюмънс райтс уоч". Активистите от Вашингтон настояват още Джоко Видодо да отмени и закон от 2006 година, който задължава религиозните малцинства да молят сунитското мюсюлманско мнозинство за разрешение за строителство на нова църква или джамия.