Най-добрите университети в света

Getty Images/Guliver
share

Калифорнийският технологичен институт в САЩ е поставен на първо място в класацията на най-добрите университети в света, съставена от британското сп. Times Higher Education /"Таймс хайер едюкейшън" - ТХЕ/, предаде ТАСС.

Обхващащото за пръв път 800 висши учебни заведения глобално изследване "ТХЕ Световна класация на университетите 2015-16", което днес се публикува за 12-и път, отново показва доминиращата роля на висшите учебни заведения от САЩ и Великобритания. Този път обаче те в известна степен са изместени от ВУЗ-ове от Швейцария, Германия и Холандия, които са заели по-добри места в рейтинга. Благодарение на тези резултати броят на европейските университети в Топ-200 на класацията е най-голям, откакто британското списание прави проучванията си.

Калифорнийският технологичен институт, разположен в калифорнийския град Пасадена, оглавява престижната класация за пети път подред.

При съставянето на рейтинга са използвани 13 показателя. Сред тях са колко често са цитирани научните му статии, принос в иновациите, приходи от изследователска дейност, качество на преподаването, глобалност на университета, тоест възможностите му да привлече научни сътрудници и студенти от цял свят.

На второ място в класацията е британският Оксфордски университет. Следват университетите Станфорд /САЩ, 3/, Кембридж /Великобритания, 4/.

Масачузетският технологичен институт /САЩ/ е поставен на пето място, следван от Харвардския университет/САЩ, 6/. Принстън /САЩ/ е седми, а Импириъл колидж в Лондон е осми. В Топ-10 са намерили място още Швейцарският федерален технологичен институт в Цюрих /9/, Чикагският университет /САЩ, 10/. Като цяло от всичките 800 най-престижни университета в света 147 са от САЩ. На второ място е Великобритания, представена от 78 висши учебни заведения. Трета е Япония с 41.

Следват Германия и Китай с по 37, Италия с 34, Австралия с 31, Франция с 27, Испания и Канада с по 25. Тази година броят на университетите, станали част от изследването, се е увеличил два пъти в сравнение с миналата година, когато в класацията са били включени 400 ВУЗ-а. А това е позволило да бъде увеличен броят на представените държави до 70. От тях 29 попадат в рейтинга за пръв път. Въпреки това университетите, чиито показатели са били съпоставени от списанието, са само 4 процента от всички по света.

Водещи новини

Още новини