Върховният съд на САЩ призна гей браковете за законни

share

С 5 срещу 4 гласа Върховният съд на САЩ реши, че браковете между хомосексуални в страната са законни на територията на цялата страна. Историческото решение аргументира с Конституцията правото на хората да създават семейства, независимо от сексуалната си ориентация, информира Дневник.

Това е голяма победа за борещите за равноправиe на хомосексуалните, които от години търсят правото си през по-ниско стоящи съдебни инстанции.

Общо 37 щата и федералният столичен Окръг Колумбия признават равноправието на браковете. Останалите 13 щата забраняват такива съюзи, невазисимо, че на национално равнище подкрепата за тях достига рекордни нива според социологическите проучвания.

Съдия Антъни Кенеди съобщи от името на съда, че хомосексуалните, които са се надявали да създадат законно семейство, "вече не са обречени на самота и изключение от една от най-старите институции на цивилизацията". "Те изискват същото достойнство пред закона. Конституцията им дава това право", допълва консервативният съдия. Той често има решаващ глас в решенията на съда и този път заема страната на четиримата либерални съдии.

Консервативният му колега Антъни Скалия е добавил обяснение защо е гласувал против. Според него тълкуванието е "заплаха за американската демокрацията", защото "според това решение моите мерки и тези на 320 милиона американци в цялата страна е мнозинство в сравнение с деветима съдии от Върховния съд".

Това е най-важното разширяване на правата на брака в САЩ от прочутото дело "Ловинг срещу щата Вирджиния" от 1967г., с което бе премахната щатската забрана за брак между хора от различна раса.

Решението е по делото "Объргефел срещу Ходжис", в което жителят на щата Охайо Джим Объргефел иска да бъде признат за "законна съпруга" на починалия си партньор. През 2013г. той сключва брак с Джон Артър, с когото живеят съвместно от две десетилетия. Артър умира от Болест на Лу Гериг (ALS) същата година през октомври, а съдебният иск е заведен три месеца преди кончината му.

Към Обергефел се присъединяват няколко дузина други ищци с хомосексуална ориентация от Кентъки, Мичиган, Охайо и Тенеси. Те се борят за правото да сключват брак и той да е признат във всичките 50 щата на Америка.

Голямата промяна в САЩ за отношението към еднополовите бракове започна през 2004г., когато щатът Масачузетс първи позволи подобни съюзи да станат законни. През 2013г. Върховният съд на САЩ разтърси традицията и дискриминацията срещу хомосексуалните като премахна част от Закона за защита на брака от 1996г. В него се забравняваше на гей двойките – дори когато са признати в определен щат - да получават федерални бонуси за домакинства, от които се ползват останалите семейства.

Президентът Барак Обама стана първият в историята на САЩ, който подкрепи равенството на браковете през 2012г. Същата година Демократическата партия за пръв път включи каузата в предизборната си програма. Републиканците са против и досега всичките им кандидати за изборите през 2016г. стоят на тази позиция. Двама от кандидатите за президент – Тед Крус и Скот Уокър, подкрепят прокарването на поправка в Конституцията, която защитава правото на отделните щати сами да забраняват гей браковете на своята територия.

Водещи новини

Още новини