Президентът на САЩ Барак Обама отново изрази убедеността си, че дипломацията е най-добрият път към решаване на иранския ядрен въпрос въпреки изразеното противопоставяне от Конгреса, предаде БТА, цитирайки АФП и Ройтерс.
В четвъртък международните преговарящи в Лозана обявиха постигането на рамково споразумение с Иран по ядрената му програма. "Като президент и главнокомандващ въоръжените сили съм дълбоко убеден, че дипломатическият вариант с обхватно и дългосрочно споразумение е най-добрият. За САЩ, за съюзниците ни и за света", заяви Обама в седмичното си радиообръщение, което се качва и в интернет. Обама каза, че очаква енергични дебати по този въпрос в САЩ и обеща да уведоми подробно за същността на споразумението Конгреса, където редица негови републикански опоненти смятат договорения в Лозана текст за недостатъчен. Обама отново подчерта, че Техеран ще бъде подложен на изключително високо ниво на проверки.
Белият дом се надява, че подкрепа от американската общественост за дипломатическите усилия ще помогне да бъдат убедени скептичните конгресмени, отбелязва Ройтерс. "Това е дългосрочно споразумение със строги ограничения на иранската програма за над десетилетие и безпрецедентни мерки за прозрачност, които ще траят 20 и повече години", заяви Обама. Крайният срок за постигане на окончателно обхватно споразумение е 30 юни, като в замяна на ограниченията на иранската ядрена програма се предвижда отмяна на санкциите срещу Иран. Обама отбеляза, че споразумението все още може да се провали.
"Ако Иран мами, светът ще узнае. Ако видим нещо съмнително, ще направим инспекции. Това споразумение не се опира на доверие, то се опира на безпрецедентни проверки", изтъкна президентът на САЩ. "Това е добро споразумение, което покрива основните ни цели, включително строги ограничения на иранската програма и отрязване на всеки път към разработване на ядрено оръжие от Иран. Това споразумение лишава Иран от необходимия за изработване на бомба плутоний. То прекъсва пътя на Иран към сдобиване с бомба чрез използване на обогатен уран", посочи Обама.
"Успехът не е гарантиран. Днес обаче имаме историческа възможност да предотвратим разпространяването на ядрени оръжия в Иран по мирен път, като международната общност е твърдо зад нас", посочи Обама.