Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че светът не прави достатъчно за справяне със смъртоносната епидемия от ебола в Западна Африка, която представлява нарастваща заплаха за регионалната и глобалната сигурност, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
"Не напредваме достатъчно бързо, не правим достатъчно", каза Обама на съвещание на високо равнище в ООН, посветено на ебола.
"Спирането на епидемията от ебола е приоритет за САЩ, но ние не можем да го постигнем сами", подчерта президентът. Обама отбеляза, че има голяма разлика между направеното досега за справяне с епидемията и онова, което е необходимо да се направи. Той призова повече страни да съдействат с оборудване и хора, а международните организации - да действат по-бързо.
При откриването на съвещанието генералният секретар на ООН Бан Ки Мун заяви, че "светът може и е длъжен да спре ебола, сега".
Световната банка обяви днес, че ще отпусне още 170 милиона долара в помощ на страните от Западна Африка за овладяване на епидемията, с което сумата на обещаните средства става 400 милиона долара, посочва ДПА.
Президентите на трите най-засегнати от епидемията страни - Гвинея, Сиера Леоне и Либерия - призоваха събралите се в Ню Йорк световни лидери да им помогнат в борбата с болестта.
Президентът на Гвинея Алфа Конде каза, че са необходими спешни мерки за спиране на ебола.
Либерийският държавен глава Елън Джонсън-Сърлийф заяви, че страната й е изправена пред пълен икономически и инфраструктурен срив при най-тежкото изпитание
за Либерия днес.
Президентът на Сиера Леоне Ърнест Бай Корома отбеляза, че националните и международните мерки са неадекватни и определи болестта като по-страшна от тероризма.