САЩ избегна фалита - Сенатът прие закона за тавана на държавния дълг

share

Вашингтон отново избегна опасността от фалит с приемането на изготвен в последния момент закон за повишаване на държавния дълг до 7 февруари.

Текстът слага край и на бюджетната парализа, която на 1 октомври принуди държавните служби да прекратят или да ограничат дейността си поради липса на финансиране. Американският Конгрес одобри окончателно изготвения от републиканците и демократите закон, след като и Камарата на представителите гласува в подкрепа на текста.

По-рано Сенатът прие споразумението с 81 ласа "за" и 18 "против". Депутатите от долната камара на парламента приеха закона с 285 гласа "за" и 144 "против".

Законът може да бъде считан за влязъл в сила, тъй като по-рано президентът на САЩ Барак Обама обеща да го обнародва още щом бъде одобрен от Конгреса.

Законът, който е резултат от споразумение между демократите и републиканците в Сената, предвижда плащане на заплатите със задна дата на стотиците хиляди държавни служители, които бяха засегнати от техническата безработица след 1 октомври, когато започна бюджетната парализа. Текстът е дълъг 35 страници. Той предвижда изплащане на заплатите на служителите, които са били определени като второстепенни и са били изпратени в неплатен отпуск. В някои администрации, като Агенцията за защита на околната среда, от техническата безработица бе засегнат 95% от персонала. Без пасаж, който да предвижда плащане със задна дата, тези служители нямаше да получат възнаграждение за половин месец.

В същото време, стана ясно, че бюджетната парализа в САЩ ще струва на американската икономика 24 милиарда долара. Според рейтинговата агенция "Стандарт енд пуърс" частичното затваряне на федералните служби ще намали с 0,6% икономическия ръст на САЩ през четвъртото тримесечие на 2013 година. Този процент се равнява на 24 милиарда долара.

Водещи новини

Още новини