Този четвъртък правителството на Армения прие проект на решение за стартиране на преговорен процес за присъединяване към Европейския съюз – стъпка, с която Ереван обмисля да скъса близките си отношения със съседна Русия и да поеме по пътя на евроинтеграцията си.
Двустранните отношения между Армения и Русия се влошиха, откакто президентът Владимир Путин нареди инвазията в Украйна през февруари 2022 г. От този момент нататък властта в Ереван се дистанцира от Москва и започна да задълбочава връзките си с Европа.
Още през март м.г. арменският външен министър Арарат Мирзоян сподели, че страната му обмисля да кандидатства за членство в ЕС. Междувременно Армения е в процес на оттеглянето си от Организацията на договора за колективна сигурност, която представлява руския еквивалент на НАТО и където членуват предимно бивши съветски републики.
Днес Мирзоян представи публично проекта на решение пред медиите, като посочи, че в последните години отношенията между Армения и ЕС са претърпели „доста интензивно и динамично развитие“.
Най-голямото разочарование за Армения дойде именно от Русия, когато Москва отказа да подкрепи Ереван в спора ѝ с Азербайджан относно Нагорни Карабах.
Премиерът на страната Никол Пашинян поясни, че проектът на решение, приет от кабинета му, не означава членство на Армения в ЕС в буквалния смисъл на думата, тъй като решението за присъединяването на страната към Общността трябва да мине първо през национален референдум.
Преди да бъде проведено всенародното допитване, Пашинян отбеляза, че на първо време трябва да бъде обсъдена „пътна карта“ в сътрудничество с европейските институции.
Предстои проектът на решение да влезе за дискусия и гласуване в арменския парламент, информира Нюзуик.