Зеленски намекна, че Украйна иска от САЩ да ѝ доставят ракети "Томахок"

Getty Images
share

Украинският президент Володимир Зеленски намекна в разпространено днес видео, че Киев е поискал от САЩ да му доставят ракети с далечен обсег на действие "Томахок", коментирайки, по думите му, изтичането на "поверителна" информация, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15610

Ракетите "Томахок" имат обсег от 2500 км, доста по-голям от всяка друга ракета, която Украйна в момента има на въоръжение. Доставките на подобни оръжия почти сигурно ще бъде възприето от Русия като ескалация на войната ѝ в Украйна.

Зеленски пътува до САЩ миналия месец, за да представи своя "план за победа" на американския президент Джо Байдън, който според украинския лидер би могъл да помогне Русия да бъде принудена да преговаря добросъвестно за спиране на войната.

Оттогава украинският президент казва, че неговият план предвижда разполагане в Украйна на "неядрени средства за възпиране", които да бъдат използвани само ако Москва не прекрати пълномащабната си инвазия и продължава да ескалира конфликта.

Някои подробности от плана останаха поверителни – нещо, за което Зеленски намекна вчера в коментари на английски пред журналисти от северните страни, които бяха публикувани изцяло днес в канала му в Телеграм.

Високопоставен съветник на Зеленски обсъди американската помощ и Северна Корея с Блинкън и Съливан

"Когато голям брой държави започнаха да подкрепят плана за победа, виждате какво става сега в медиите – те казват, че Украйна иска много ракети, като например "Томахок" и други подобни. Това обаче е поверителна информация между Украйна и Белия дом. Как да интерпретираме тези послания?", каза Зеленски. "Това ще рече ли, че между партньори няма поверителни неща?", добави той.

Вестник "Ню Йорк таймс" цитира вчера високопоставен американски служител, че Зеленски е помолил за ракети "Томахок" – нещо, което според служителя е абсолютно неизпълнимо.

САЩ са най-големият източник на военна помощ за Украйна от началото на руската инвазия през февруари 2022 г., но се стремят да не направят нещо, което да подтикне ядрената сила Русия да отговори твърдо или да разшири конфликта, посочва Ройтерс.

Вашингтон например не е позволил на Украйна да използва западни оръжия за поразяване на военни цели дълбоко в руска територия, въпреки непрестанните молби от страна на Киев да го направи.

САЩ посочват, че Украйна е разработила по време на войната собствени далекобойни ударни дронове, с които спокойно може да поразява цели дълбоко в руска територия, отбелязва БТА.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15610

Водещи новини

Още новини