Русия, най-големият в света износител на пшеница, започва да разширява балтийските си пристанища, тъй като планира до 2030 г. да увеличи зърнения си експорт с 50 на сто и същевременно да намали зависимостта си от черноморските си пристанища. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни служители и мениджъри.
Страната, която през сезон 2023/24 г. е изнесла 72 милиона тона зърно, се опитва да намери нови пазари в Латинска Америка и Африка и да диверсифицира търговията си с традиционните си пазари в Северна Африка и Близкия изток.
През последните 18 месеца Русия е пуснала в действие две големи пристанища - "Висоцки" и "Лугапорт" във Финския залив, недалеч от Санкт Петербург. За пръв път зърно беше изнесено през "Висоцки" през април 2023 г., а "Лугапорт" заработи през юни 2024 г. До началото на следващата година капацитетът им се очаква да достигне 7 милиона тона, според компанията собственик "Новотранс".
Според Дмитрий Рилко от селскостопанската консултантска компания "Икар" двете пристанища ще могат скоро да изнасят общо 15 милиона тона зърно годишно. Това е точно четвърт от прогнозираните за сезон 2024/25 г. около 60 милиона тона зърно, предвидени за износ.
Частната компания "Приморский УПК" планира да изгради зърнен терминал с годишен капацитет от 5 милиона тона и в едноименното пристанище.
Наскоро руският президент Владимир Путин постави задачата до 2030 г. зърненият износ на страната да се увеличи с 50 на сто като част от стратегията Русия да стане селскостопанска "суперсила", заедно със САЩ, Китай и Бразилия, отбелязва БТА.