The Times: Разширяването на БРИКС предизвиква тревога на Запад

Getty Images, архив
share

Организацията БРИКС, която включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, скоро може да бъде попълнена не само от Турция и Азербайджан, които вече са подали заявления за членство, но и от Иран, Египет и Саудитска Арабия.

Тази експанзия предизвиква сериозна загриженост от страна на западните страни, пише колумнистът Роджър Бойс за The Times.

Въпреки милитаризацията на блока, експертите на НАТО са недоверчиви към възможността за трансформиране на БРИКС в пълноценен военен съюз поради липсата на обща военна доктрина и централизирано командване. Стратегическото сътрудничество между Русия, Китай и други членове на блока обаче може да има дългосрочни последици за глобалната сигурност. Русия и Китай активно анализират грешките, допуснати във войната срещу Украйна, което може да бъде полезно при подготовката за потенциални конфликти, като например ситуацията около Тайван, пише "Фокус".

А сега - накъде? Турция иска в БРИКС, остава и кандидат за член на ЕС

Освен това, авторът отбелязва, че БРИКС се стреми да създаде картел за стратегически метали, включително кобалт, мед и литий - важни ресурси за енергийните технологии и военната индустрия. Саудитска Арабия вече обмисля разширяване на запасите си от ресурси като част от тази групировка, а добавянето на Демократична република Конго и Чили може допълнително да засили контрола на БРИКС върху критичните материали.

Според Роджър, Китай активно участва във военни учения с Египет в Червено море. Инициативата е част от плана на Пекин за укрепване на позициите си в региона чрез контролиране на ключови морски търговски пътища. Като част от съвместните учения китайски изтребители дори прелетяха ниско над пирамидите, които се превърнаха в символ на укрепването на китайско-египетските отношения.

Иран вече предлага на Русия своите ракети с малък обсег на действие Fath-360, които могат да бъдат използвани за удари по украински градове. В отговор Русия доставя на Иран хранителни продукти, по-специално соя, заобикаляйки международните санкции. Този обмен показва постепенната милитаризация на икономическото сътрудничество в рамките на БРИКС.

Водещи новини

Още новини