Зеленски: Украинското православие днес прави крачка към освобождаването си от демоните на Москва

Getty Images, архив
share

Украинският президент Володимир Зеленски подписа закона за забрана на свързаната с Москва Украинска православна църква (УПЦ). Официалният текст на нормативния акт беше обнародван на интернет страницата на парламента, съобщиха световните осведомителни агенции.

Законът, приемането на който беше осъдено от Русия, беше утвърден на Деня на независимостта на Украйна от Съветския съюз, а също две и половина години след руската инвазия в източноевропейската страна.

В реч украинският лидер заяви, че това решение затвърждава независимостта на Украйна. "Украинското православие днес прави крачка към освобождаването си от демоните на Москва", каза той.

Украйна се опитва да се освободи от руската духовна хегемония от 2014 г., но тези усилия получиха, нов, още по-решителен тласък, след като Русия нахлу на нейна територия през 2022 г.

УПЦ официално обяви през 2022 г., че прекъсва връзките си с Московската патриаршия, но украинските власти многократно обвиняваха духовниците ѝ, че продължават да са верни на Русия.

Нахлуването в Украйна беше благословено от предстоятеля на Руската православна църква, Патриарх Кирил, твърд съюзник на президента Владимир Путин, отбелязва Франс прес.

"Генерал Христос": падението на РПЦ при патриарх Кирил

Във вторник украинският парламент прие законопроект, който ще забрани дейността на свързаната с Русия църква. Според проучване от 2023 г. на Киевския международен институт по социология 66% от украинците подкрепят подобна забрана.

Свързаната с Русия църква, според медийни съобщения, все още има около 9000 енории в Украйна при горе-долу равен брой (между 8000 и 9000) на самостойния ѝ конкурент - Православната църква на Украйна (ПЦУ).

Зеленски обсъдил с Вселенския патриарх новия закон за духовната независимост

ПЦУ получи църковна независимост (автокефалия) от Вселенския патриарх в Истанбул.

Освен закона за забрана на свързаните с Москва религиозни институции, Зеленски подписа и закон за ратификация на Римския статут, предаде Ройтерс.

Подписването от Украйна на този международноправен акт позволява на Киев да се присъедини към Международния наказателен съд. Приемането на този закон е и ключово изискване от ЕС към Украйна по пътя ѝ към членство в Евросъюза.

Водещи новини

Още новини