Президентът на Беларус Александър Лукашенко освободи поне още 13 затворници, осъдени по политически дела, сред които профсъюзен активист и бивша журналистка от държавната телевизия, която страда от мозъчен тумор, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
74-годишният профсъюзен лидер Васил Берасниев излежаваше деветгодишна присъда за екстремистка дейност, подбуждане към омраза и призоваване към действия, смятани за вредни за държавната сигурност.
Бившата журналистка Ксения Луцкина излежаваше осемгодишна присъда за „заговор за завземане на властта“. Тя беше сред организаторите на масовите протести, избухнали през август 2020 г., когато Лукашенко обяви победа на президентските избори. Тогава опозицията и западните правителства заявиха, че изборните резултати са силно фалшифицирани.
Групата за защита на правата на човека „Вясна“ заяви, че тези двама затворници и най-малко още 11 са били освободени тази седмица в рамките на президентско помилване, с указ от 16 август. Други 18 души са били помилвани в началото на юли.
Държавните медии в Беларус определиха помилването като щедър хуманен акт на Лукашенко. В интервюта по държавната телевизия някои от бившите затворници се разкайваха и благодаряха (че са помилвани).
Лукашенко е на власт в Беларус в продължение на три десетилетия. Той използва своя апарат за сигурност, за да потуши протестите през 2020 г. и вкара в затвора стотици хора, а други принуди да избягат в чужбина.
Франак Вячорка, помощник на лидерката на опозицията в изгнание Светлана Тихановска, заяви, че последните освобождавания са добре дошли, но не представляват истинска промяна.
„Това е малък успех на дипломацията, съчетан с международен натиск“, каза той пред Ройтерс. „Радваме се, че хората в лошо здравословно състояние бяха освободени. Вероятно това ще спаси живота им. Но не можем да кажем, че има промяна в политиката“, добави Вячорка.
Групата „Вясна“ съобщи, че броят на съдебно преследваните лица в Беларус всъщност се увеличава, а не намалява. През юли най-малко 170 души са осъдени за престъпления, свързани с политиката.
Правозащитната група твърди, че в момента около 1400 политически затворници са зад решетките, от които най-известни са носителят на Нобелова награда за мир Алес Беляцки, лидерката на протестите през 2020 г. Мария Колесникова и съпругът на Светлана Тихановска – Сергей Тихановски.
Опозиционният активист Дмитрий Болкунец заяви, че освобождаването на затворниците е резултат от международния натиск върху Лукашенко, особено от страна на Полша.
Полша има лостове за влияние, тъй като тя е основната входна точка, през която стоки от Беларус влизат в Европейския съюз по шосе и по жп линия, включително пратки с произход от Китай и Русия.
Болкунец заяви пред Ройтерс, че се надява този натиск да доведе до още освобождавания – евентуално на 30 август, когато Лукашенко празнува 70-ия си рожден ден, или когато Беларус отбелязва празника на националното единство на 17 септември.