Десетки пловдивчани и руски граждани се качиха днес на върха на хълм Бунарджика в Пловдив, за да положат венци и цветя на паметника на Альоша по повод 79-ата годишнина от победата над хитлерофашистка Германия. Част от гражданите заявиха, че на 9-ти май отбелязват и Деня на Европа.
Пред паметника на Альоша, редом с българския трибагреник, се виждаха руски знамена, портрети от Безсмъртния полк, георгиевски лентички и портрети на Путин и Сталин.
Слово произнесе руският посланик у нас Елеонора Митрофанова, която беше придружавана от почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов. Посрещнаха я с песента "Свещенная война". Десетки русофили я приветстваха с думите "С праздником", съобщава 24 часа.
Когато Митрофанова започна приветствието си, до нея застана преводачка, но още на първото изречение присъстващите извикаха, че няма нужда. "Без превод! Хорошо!", отвърна посланичката. И продължи да говори за милионите жертви, дадени по време на Втората световна война.
"Няма друг ден в историята на страната ни, когато връзката на времената, ценността на живота и любовта към Родината да се усещат толкова силно. И не става дума само за многомилионните жертви, положени от народите на СССР на олтара на Победата. Факт е, че ако Съветския Съюз беше сполетяла ужасна трагедия и ние, както много европейски страни, бяхме победени, щеше да ни очаква съвсем различна съдба. Това не са празни приказки - тогава наистина ставаше дума за съществуването на нашия народ и на самата държава", - отбеляза в речта си в подно посланикът на Русия.
"Но силата на духа, мъжеството и издръжливостта на съветския народ се оказаха по-силни от амбициите на Хитлер и неговите съучастници. Разгромът на нацизма се превърна в епохално събитие за целия свят, а за страната ни - велик празник на освобождение от смъртна заплаха", подчерта Митрофанова.
Тя не пропусна да отбележи и разрушаването на паметниците на руската армия.
"Забравят се нацистките концлагери и приноса на Русия за разгрома на фашизма. Историята се пренаписва и изопачава", посочи Митрофанова.
Сред присъстващите на хълм Бунарджика беше и 102-годишен ветеран от войната.
Събитието пред паменика на Альоша беше отразено и на фейсбук страницата на посолството на Руската федерация.