С това, което се случва в Украйна, тя продължава да е едно от най-горещите места на планетата. Загиналите ежедневно са между 500 и 1000 от двете страни, да не говорим за цивилните жертви. Нормално е това да е основата на всички критики срещу управлението на Владимир Путин. Това явно няма да е последният мандат на неговото управление. Това заяви бившият заместник-външен министър Милен Керемедчиев в предаването „Още от деня” по БНТ.
Фиксацията върху личността на Владимир Путин вече става прекалена. Трябва в по-широк ъгъл да се разглежда това, което се случва в Русия. Вероятно на 9 май ще има нови знаци. Той говореше за единство, сплотеност, отдаденост, връщане на историческите земи. Това даде знак, че е постигнал една от целите – обединение. Това са знаци, че Русия в негово лице ще втвърдява линията. Едва ли можем да очакваме отклонение от тази ескалираща линия, която наблюдаваме”, обясни журналистът Валерий Тодоров.
Франция има много ярка позиция относно войната в Украйна. Тя иска да има водеща роля в оформяне на европейската политика по повод войната, смята Керемедчиев. По думите му Китай не смята, че с военни средства може да се реши този конфликт.
Очакванията от Китай са да бъде гарант. Китай вижда себе си не като един дистанциран наблюдател, а като партньор в диалога, допълни Тодоров.
Милен Керемедчиев подочи, че показването на пленената военна техника на НАТО напомня на парада след Втората световна война. В риториката на Путин се посочва, че Русия е в Украйна, за да бори фашизма.
"Казно бе, че това, което вече е завладяно е свършен факт. Путин се опитва да разговаря с политика на свършените факти. Това означава, че диалогът оттук-нататък ще бъде много труден за възстановяване на отнетите територии", подчерта журналистът.
Лятото обикновено е период на офанзива, добави Тодоров.
Видя се, че с колебливата политика на САЩ и забавянето на помощта, войната в Украйна става все повече европейски въпрос, заяви Милен Керемедчиев.