Пакистан активно се стреми към членство в БРИКС с помощта на един от първоначалните участници в блока - Русия, като се опитва да укрепи връзките си със съюза.
Докато Исламабад използва близките си отношения с Москва, за да си осигури място в БРИКС, продължава да съществува напрежение с Индия, дългогодишен противник, който се противопоставя на включването на Пакистан поради исторически конфликти.
Нежеланието на Индия произтича от факта, че тя не е съгласна да споделя платформата с Пакистан, което потенциално би могло да накърни единството на БРИКС. В последно време пакистанският политик и сенатор Мушахид Хюсеин се застъпи за членството на Пакистан в БРИКС, успоредно със срещи с руския сенатор Владимир Чижов, за да получи подкрепа от Москва.
Връзката между Русия и Пакистан, продължаваща вече няколко десетилетия, включва сътрудничество в областта на енергетиката, свързаността, образованието и регионалната сигурност. За Русия включването на Пакистан в БРИКС може да засили влиянието ѝ в рамките на блока, като Исламабад вероятно ще съгласува решенията си с интересите на Москва, пише cryptodnes.bg.
Икономическите предизвикателства пред Пакистан допълнително подчертават значението на членството в БРИКС, което предлага на страната по-голяма финансова платформа. Въпреки това решението за отправяне на покана към Пакистан остава несигурно, като резултатът от потенциалното му включване в БРИКС остава забулен в мистерия.
Възраженията на Индия се основават на схващането, че Пакистан не предлага почти никакъв реален принос към БРИКС, което може да натовари алианса без съответни ползи. Индия се опасява, че включването на Пакистан може да наруши баланса в БРИКС и да подкопае неговата ефективност.