Украйна не е променила плановете си за връщане на окупираните от Русия територии, включително Крим.
"Украйна ще избере начина, по който да си върне Крим, като използва политически и военни средства", заяви пред "Политико" Тамила Ташева, пратеник на украинския президент за Крим.
"За да се сведат до минимум украинските военни загуби, да се сведат до минимум заплахите за цивилното население, което живее в окупираните територии, както и разрушаването на гражданската инфраструктура, Украйна планира да даде на Русия избор как да напусне Крим. Ако те не се съгласят да напуснат доброволно, Украйна ще продължи да освобождава земята си с военни средства", добави Ташева.
Коментарите ѝ идват, след като Андрий Сибиха, заместник-ръководител на канцеларията на президента, даде интервю за "Файненшъл таймс", в което заяви, че Украйна може да бъде готова да обсъди бъдещето на Крим с Москва, ако Киев успее да постигне стратегическите си цели на бойното поле.
"Готови сме да отворим дипломатическа страница, за да обсъдим този въпрос", каза Сибиха в интервюто, визирайки отдавна планираната контраофанзива на Киев. "Това не означава, че изключваме начина на освобождаване на Крим от нашата армия". Коментарите на Сибиха бяха представени като проява на интерес от страна на Украйна към преговори с Русия за първи път, откакто тя официално изключи мирните преговори с Владимир Путин миналата есен.
На 30 септември миналата година Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна прие резолюция, в която обяви, че всякакви преговори с Путин са невъзможни в светлината на опита на Русия да анексира украинските територии в Херсон, Запорожие, Донецк и Луганск.
Украинският президент Володимир Зеленски затвърди също така целта на Украйна за освобождаване на всички нейни територии, включително Крим, в 10-степенната мирна формула, която представи на срещата на върха на Г-20. "Президентът не е променил позицията си", заяви пред "Политико" Игор Жовква, заместник-ръководител на президентската канцелария.
До инвазията през 2022 г. Украйна виждаше политическите и дипломатическите преговори като основен начин да си върне Крим, който беше анексиран от Русия през 2014 г., припомня БГНЕС. "Нещата се промениха след пълномащабното нахлуване", каза Ташева.
"След това, което видяхме в Буча, Мариупол, Изюм, Русия затвори всякаква възможност за преговори. Освен това, Кремъл твърдеше много пъти, че няма да има никакви комуникации за бъдещето на Кримския полуостров", подчерта тя.
Ташева допълни, че украинските власти многократно са заявявали, че позицията им относно статута на Крим не може да бъде предмет на обсъждане - той е украинска територия.
Освен това, украинските власти работят по стратегия как да се справят със стотиците колаборационисти в Крим след деокупацията, заяви в публикация във Facebook Олексий Данилов, секретар на Съвета за сигурност и отбрана на Украйна.
Планираните от него предложения включват принудително преместване на всички руски граждани, които са дошли в Крим след 2014 г., и връщане на откраднатото имущество на украинците.
"Само президентът може да реши как да върне Крим. Но ние вече обмисляме начини как да го реинтегрираме по най-добрия начин", заяви Данилов пред "Политико".