Възстановяването на Украйна след войната ще бъде най-големият икономически проект в Европа, заяви днес президентът на страната Володимир Зеленски, цитиран от ДПА.
В годишното си обръщение към Върховната рада - еднокамарния украински парламент, Зеленски призова депутатите да приемат закони, които да привлекат чуждестранни предприемачи и инвеститори. Той съобщи, че е обсъдил чрез видеоконферентна връзка възстановяването на Украйна с главния изпълнителен директор на американската инвестиционна компания "Блекрок" (Blackrock) Лари Финк.
"Украинските бежанци в чужбина трябва да се върнат един ден в страната", постави друга цел Зеленски.
Той се похвали, че оръжейната промишленост на Украйна е една от най-развитите в света. Нейна задача е да допринесе за възстановяването на териториалната цялост на страната, отбеляза украинският президент.
Зеленски посочи, че Украйна ще похарчи за отбрана над 30 милиарда долара през следващите години.
Друга негова цел е да върне в страната всички украински военнопленници. От началото на войната през февруари в Украйна са се върнали 1456 военни, пленени от Русия, съобщи Зеленски.
По-рано днес украинският президент заяви, че в Бахмут са останали "само няколко цивилни", предаде Франс прес.
Зеленски не уточни точно колко местни жители са останали в този град в Донецка област, Източна Украйна, който през последните месеци става арена на ожесточени сражения. "Миналата година там живееха 70 хиляди души", припомни обаче той.
В Бахмут "няма място, което да не покрито в кръв. Няма час, в който да не отеква ужасният грохот на артилерията", написа още Зеленски, чийто пост е придружен от няколко снимки, показващи колко големи са разрушенията в града.
Русия от лятото се опитва да превземе Бахмут. И двете страни в конфликта дават много жертви в битката за града, който е в руини.
В Бахмут през последните седмици, съобщиха, че там няма нито ток, а водоснабдяването е прекъснато.
Зеленски направи знакова визита в града на 20 декември - ден преди да замине за Вашингтон. По време на единственото си посещение в чужбина от началото на руската инвазия на 24 февруари президентът на Украйна подари на американския Конгрес украинско знаме, подписано от защитници на Бахмут.