Лавров: Руските миротворци работят за разрешаване на ситуацията в Лачинския коридор

Getty Images/Guliver
share

Руските мироопазващи сили работят ежечасно за разрешаване на ситуацията в Лачинския коридор и поддържат контакт със страните, заяви руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с азербайджанския външен министър Джейхун Байрамов, предаде ТАСС.

"Разгледахме, разбира се, ситуацията, която представлява най-голям интерес в момента - изострянето на положението в Лачинския коридор. Потвърдихме, че руските миротворци работят буквално ежечасно за разрешаване на ситуацията в контакти със съответните страни", каза той.

"Подкрепяме възстановяването на пълноценните транспортни връзки възможно най-скоро и разрешаването на споровете относно разработването на рудните находища в региона. Темата е стара, наследена от Съветския съюз, и, разбира се, е необходимо възможно най-скоро положението да се нормализира", добави Лавров.

Според руския външен министър Москва изхожда от факта, че всички трябва стриктно да се придържат към ангажиментите, съдържащи се в изявлението на лидерите на Русия, Азербайджан и Армения от 9 ноември 2020 г. относно режима на движение по Лачинския коридор. "Нашите азербайджански колеги, както разбирам, са на същата позиция", посочи Лавров.

"За съжаление арменските ни колеги не дойдоха, обявиха го в последния момент. Отчетохме това, но въпреки това решихме да се срещнем и да видим докъде сме стигнали както по отношение на актуалните проблеми днес, така и по отношение на придвижването към дългосрочно уреждане на цялата ситуация във всичките й аспекти", подчерта Лавров.

Азербайджански военни влязоха в район, контролиран 30 години от арменци

Конфликтната точка

Лачинският коридор е единственият път, който свързва Армения и Нагорни Карабах, отбелязва ТАСС. На 12 декември група азербайджанци, представили се за природозащитници, блокираха коридора, където временно е разположен руски мироопазващ контингент. Баку заяви, че целта на протеста не е била да се блокира пътя и че гражданските превозни средства можели да се движат свободно в двете посоки.

Ереван разглежда акцията като провокация от страна на Баку, която цели да предизвика хуманитарна катастрофа в Нагорни Карабах. Секретарят на Съвета за сигурност на Армения  Армен Григорян заяви по-рано, че Ереван е призовал ООН, ОССЕ и Минската група към ОССЕ да изпратят мисия за оценка на положението с Лачинския коридор. На 14 декември Армения се обърна към Европейския съд по правата на човека с молба да задължи Азербайджан да деблокира Лачинския коридор. Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви на правителствено заседание, че в Нагорни Карабах е започнал да се усеща недостиг на храна заради блокирането на коридора, припомня ТАСС, цитирана от БТА.

Водещи новини

Още новини