Кап. Папукчиев: Проруските сепаратисти в Донецк национализират кораба „Царевна“

Кап. Папукчиев: Проруските сепаратисти в Донецк национализират кораба „Царевна“
Кадър: Нова телевизия

„Корабът „Царевна“ ще бъде национализиран от проруските сепаратисти в Донецк. Това стана ясно от думите на капитан далечно плаване Христо Папукчиев в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15714

„Корабът не е български, той плава под малтийски флаг. Собственикът, който управлява компанията е италианец. Съдбата на кораба е предрешена няколко дни след изказването на Мария Захарова, която каза, че корабът трябва да отплава по най-бързия начин. Няколко дни след това, обаче този район беше обявен за част от Руската федерация. Корабът се подготвя за отплаване, представител на донецките власти казва, че корабът остава там където се намира и ако искат да им се плати. Цената на кораба е 8 млн. долара, цената на товара е около 12 млн. долара. Започват преговори, търси се помощ от областният управител на италианската област Лигурия. След това се поема ангажимент за преговори на високо равнище. До момента няма развитие.

Проруските сепаратисти в Мариупол присвоиха два чуждестранни кораба

"За кораба до момента не е платена никаква сума. Има и други кораби, споделящи съдбата на Царевна“, разкрива капитанът.

„Сега се казва, че корабът ще бъде национализиран, ще му бъде сменен флагът и името. Това е нарушаване на морското право. Това е брутално отношение към материална ценност“, смята Христо Папукчиев.

Той коментира и сделката за украинското зърно.

„12 кораба е максимумът, който може да осигури процедурата по транзитиране на украинско зърно към момента. Корабите се проверяват по 4 часа средно. Има случаи, обаче на саботиране на тези проверки. Има осигурен коридор, който е гарантиран, че е разминиран и по който корабите преминават“, разясни той.

След Нова година отново се качвам на кораб, обяви кап. Папукчиев. Той каза, че работата на капитана е да определя нивото на риска и да взима най-правилните решения.

„От цялата зърнена сделка печелят турските корабоплавателни фирми. За тях остават 37% от приходите от този транзит, докато за България остава едва 1%“, обясни той.

 

 

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15714

Водещи новини

Още новини